Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. decembra 2006

Rok 2006 priniesol rast úrokových sadzieb NBS



Rok 2006 priniesol rast úrokových sadzieb Národnej banky Slovenska (NBS). Tá zvyšovala sadzby štyrikrát pod vplyvom vyššej ako očakávanej inflácie. Základná sadzba NBS tak vzrástla počas roka ...



Zdieľať

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) - Rok 2006 priniesol rast úrokových sadzieb Národnej banky Slovenska (NBS). Tá zvyšovala sadzby štyrikrát pod vplyvom vyššej ako očakávanej inflácie. Základná sadzba NBS tak vzrástla počas roka z 3 % na 4,75 %. Významným momentom bolo sformovanie novej vlády, po ktorom oslabila koruna a centrálna banka intervenovala na jej podporu. Priaznivý vývoj kurzu a zlepšené inflačné vyhliadky v druhej polovici roka však zmenili odhady trhu, ktorý už predpokladá, že rok 2007 prinesie pokles sadzieb.

Do roku 2006 vstúpil peňažný trh s očakávaniami mierneho rastu sadzieb NBS. Odzrkadľovali to aj ročné sadzby na úrovni 3,35 %, t. j. 35 bázických bodov nad základnou sadzbou centrálnej banky. Počas prvej polovice roka sa však očakávania na sadzby NBS postupne zvyšovali. Dôvodom bola predovšetkým inflácia, ktorá stúpala rýchlejšie v porovnaní s predpokladmi. K rastu sadzieb na peňažnom trhu však prispelo aj ohlásenie predčasných volieb. NBS napokon v prvom polroku uťahovala menovú politiku dvakrát, a to vo februári a v máji vždy o 50 bázických bodov. V oboch prípadoch tomu mesiac predtým predchádzalo zasadnutie Bankovej rady, kde väčšina prítomných členov hlasovala za zvýšenie sadzieb. Vzhľadom na neprítomnosť ďalších členov to však na zmenu nestačilo, keďže k nej je potrebná väčšina zo všetkých vymenovaných členov.

Výrazný dopad na peňažný trh mali júnové predčasné voľby. Aj keď trhy pod vplyvom inflácie a potreby splnenia maastrichtských kritérií predpokladali ďalší rast sadzieb už pred nimi, očakávania sa výrazne zvýšili po oznámení novej vlády. Investori sa zľakli možného odloženia termínu prijatia eura a uvoľnenia fiškálnej politiky, na čo koruna reagovala oslabením a NBS zásahmi na jej podporu. Centrálna banka predávala eurá z devízových rezerv a z trhu stiahla značný objem korunovej likvidity, čo zdvihlo medzibankové sadzby na úrovne, ktoré sa neskôr ukázali ako najvyššie počas roku 2006. V polovici júla, po poslednej intervencii NBS, sa trojmesačné sadzby vyšplhali na rekordných 5,4 % a ročné až na 5,7 - 5,8 %. Mesiac predtým pritom boli na úrovni 4,65 %. Základná sadzba NBS bola v tom čase výrazne nižšia na úrovni 4 %, pričom centrálna banka ju koncom júla zvýšila na 4,5 %. Zároveň rozšírila pásmo jednodňových sadzieb okolo hlavnej sadzby zo 100 na 150 bázických bodov. Refinančná jednodňová sadzba tak stúpla z 5 % na 6 %, sterilizačná ostala bezo zmeny na 3 %.

NBS síce v septembri sadzby zvýšila ešte raz o 25 bodov, ďalšie kroky z jej strany však už vďaka posilneniu koruny neboli potrebné. Nová koalícia sa napriek predchádzajúcim nejednoznačným vyjadreniami pevne prihlásila k prijatiu eura v roku 2009 a v súlade s tým pripravila aj rozpočet na rok 2007. Navyše, vďaka poklesu cien ropy a nižšiemu rastu regulovaných cien v porovnaní s očakávaniami sa zlepšili aj šance na splnenie inflačného kritéria. Koruna na to zareagovala výrazným posilňovaním a kurz utiahol menovú politiku namiesto centrálnej banky. Peňažný trh v súlade s tým skorigoval očakávania na ďalší vývoj sadzieb. V novembri sa trojmesačné sadzby vyrovnali s ročnými a keď slovenská mena neprestala posilňovať ani v decembri, krivka sa preklopila úplne. Koncom decembra sa trojmesačné sadzby kótovali pri 4,7 % a ročné pri 4,6 %, pod základnou sadzbou NBS na úrovni 4,75 %.

Trh tak očakáva, že rok 2007 by na rozdiel od roku 2006 mohol priniesť pokles sadzieb smerom k eurozóne. NBS si však pred prípadnými krokmi nadol bude pravdepodobne chcieť byť istá, že sa jej podarí splniť inflačné kritérium na vstup do eurozóny a so znižovaním sadzieb bude asi skôr opatrná. V prípade priaznivého výhľadu na infláciu by k nemu mohla pristúpiť v druhej časti roku 2007.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koruna sa v roku preniesla cez politickú neistotu na maximá
<< predchádzajúci článok
Podmienky na získanie štátnej prémie sa opäť zmenia