Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. mája 2019

Rokovaciemu dňu dominovala zahraničná politikaNa snímke rokovacia sála NR SR v Bratislave.Zdieľať
Na snímke rokovacia sála NR SR v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 14. mája (TASR) – Zákonodarcovia venovali dominantnú časť utorkového rokovania diskusii k materiálom rezortu diplomacie. Plénum zároveň v závere štvrtého rokovacieho dňa 45. schôdze Národnej rady (NR) SR prerokovalo viaceré novely z dielne opozičnej SaS.


Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) predložil na rokovanie pléna materiály venované hodnoteniu zahraničnej politiky SR a prioritám na tento rok. Šéf diplomacie v pléne zdôraznil, že slovenská zahraničná politika musí stáť na troch pilieroch. Sú nimi členstvo v Európskej únii (EÚ), NATO a multilaterálny pilier. Zároveň vyhlásil, že tieto piliere nie sú ohrozené, ale sú spochybňované.

Záver dňa patril novelám zákonov, ktoré predložila SaS. Opoziční poslanci chcú napríklad upraviť podmienky pre podnikateľov. Navrhujú tiež, aby mohli všetci poslanci parlamentu sobášiť páry. Liberáli súčasne v novele zákona o dani z pridanej hodnoty navrhujú skrátenie lehoty na vrátenie nadmerného odpočtu na štyri mesiace od začatia daňovej kontroly.

Ďalším návrhom zákona o dani z príjmov chcú zvýšiť zákonnú výšku tzv. poslednej známej daňovej povinnosti, nad ktorú je daňovník povinný platiť preddavky na daň, a to z 2500 eur na 5000 eur.

Upraviť zamýšľajú aj Zákonník práce. Podľa SaS by sa mali zjednodušiť pravidlá pri výpočte nároku na dovolenku v prípade, že pracovný pomer netrval celý rok, respektíve, ak zamestnanec nevykonával prácu počas celého roka.

Opoziční poslanci zároveň novelou zákona o petičnom práve navrhujú stanoviť časový limit použiteľnosti petičných hárkov v prípade petície, ktorou sa žiada vyhlásenie referenda, na šesť mesiacov od začiatku zbierania podpisov. V rámci tejto lehoty by tiež museli byť petičné hárky odovzdané príslušnému orgánu verejnej moci, inak stratia platnosť. Na bežné petície by sa toto obmedzenie vzťahovať nemalo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po zemetrasení pri Papue-Novej Guinei nezaznamenali vlny cunami
<< predchádzajúci článok
Rokovaciemu dňu v parlamente dominovala zahraničná politika

Rokovaciemu dňu dominovala zahraničná politika - diskusné fórum čitateľov