Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. februára 2017

Rokovania o znovuzjednotení Cypru sa nečakane prerušili



Pohľad na Ayia Sofia alebo chrám Svätej Sofie na tureckej strane mesta Nikózia. Vedľa seba sú vlajka Turecka a vlajka cyperských Turkov. Tzv.línia pod dohľadom OSN delí ostrov Cyprus na grécku a tureckú časť. Ostrov je rozdelený ...



Zdieľať
Pohľad na Ayia Sofia alebo chrám Svätej Sofie na tureckej strane mesta Nikózia. Vedľa seba sú vlajka Turecka a vlajka cyperských Turkov. Tzv.línia pod dohľadom OSN delí ostrov Cyprus na grécku a tureckú časť. Ostrov je rozdelený vyše 40 rokov, 11. 11. 2016, archívna snímka. Foto: TASR AP
Nikózia 16. februára (TASR) - Rokovania, ktoré by mali viesť k dohode o zjednotení etnicky rozdeleného Cypru, dnes v Nikózii neočakávane prerušilo rastúce napätie medzi predstaviteľmi tamojších Grékov a Turkov.


Ide zrejme o dôsledok kroku cyperského parlamentu, ktorý schválil zákon o pripomínaní si referenda z januára 1950 na školách. V tomto plebiscite cyperskí Gréci masovo hlasovali za pripojenie stredomorského ostrova ku Grécku.

Informovali o tom francúzske médiá.

Líder medzinárodným spoločenstvom neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Mustafa Akinci hovoril o incidente v súvislosti s tým, že osobitný splnomocnenec generálneho tajomníka OSN pre Cyprus Espen Barth Eide to na dnešnom stretnutí označil za spornú otázku.

Keď sa podľa Akinciho mala preberať otázka kroku cyperského parlamentu, cyperský prezident Nikos Anastasiadis vyhlásil, že niet o čom hovoriť, pričom odišiel z rokovacej miestnosti a zabuchol sebou dvere.

Rokovania o opätovnom zjednotení už štyri desaťročia rozdeleného ostrova sa v uplynulých týždňoch zintenzívnili. Mnohí pozorovatelia sa domnievajú, že sa tak stalo predovšetkým vďaka osobnej angažovanosti lídrov oboch etník.

Akinci však už v stredu naznačil, že spomínaný postup parlamentu môže mať na rokovania negatívne dôsledky. Teraz sú podľa jeho názoru na ťahu cyperskí Gréci a ich líder.

Na marec je naplánovaný summit v Ženeve, ktorého účastníci budú riešiť kľúčovú otázku bezpečnosti Cypru po jeho zjednotení. Januárové rozhovory lídrov cyperských Grékov i Turkov i následná schôdzka ministrov zahraničných vecí Grécka, Turecka a Británie ako bývalého koloniálneho správcu Cypru sa skončili v tejto veci bezvýsledne.

Anastasiadis 5. februára navrhol, aby sa účastníci marcového summitu namiesto snahy o dosiahnutie komplexnej mierovej dohody sústreďovali na udržanie tempa rokovaní.

Cyprus je rozdelený od roku 1974 a cyperskí Gréci odmietajú požiadavku menšinových Turkov, aby ich bezpečnosť po zjednotení zaručovala prítomnosť tureckej armády. Vyhlasujú, že Európska únia, ktorej je Cyprus členom, nepotrebuje bezpečnostné záruky od tretej krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novým ministrom práce USA by mal byť Alexander Acosta
<< predchádzajúci článok
Aj pri cenách energií z roku 2016 sú ľudia podľa B. Kollára okrádaní