Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. mája 2014

Román Červená pečať je o príbehoch a vojenskej cti



Kniha Červená pečať od spisovateľa Alfreda de Vignyho (1797-1863) je jeden z najkrajších románov klasickej francúzskej romantickej literatúry.



Zdieľať
Bratislava 11. mája (TASR) – Kniha Červená pečať od spisovateľa Alfreda de Vignyho (1797-1863) je jeden z najkrajších románov klasickej francúzskej romantickej literatúry.

Foto: martinus.sk

Obsahuje udalosti z obdobia Francúzskej revolúcie 1789-1835. V slovenskom preklade vyšla kniha v bratislavskom vydavateľstve Perfekt.

"S pedantnou poctou, azda tak, ako sa patrilo na tohto dôstojníka s dobrými a vyberanými spôsobmi, s mučivými básnickými dôsledkami svojho najosobnejšieho romantického presvedčenia, postavil svojmu síce hrdému, ale predsa schudobnenému šľachtickému erbu nehynúci pomník," hodnotí Vignyho dielo prekladateľ Peter Štilicha.

V románe autor spomína lesk a biedu vojenského života v príbehoch plných napätia, ľúbostného citu a dôsledného zachovávania cti. Sú to príbehy o vojakoch, veliteľoch, moci v nepovolaných rukách, ťarche zodpovednosti, disciplíne, slepej poslušnosti i rôzne paradoxy. Hrdinovia zvádzajú v sebe vnútorný boj, zmietajú sa v rozporoch medzi službou, povinnosťou voči armáde a prežitou citovou skúsenosťou.

V časti Laurentka alebo červená pečať uvádza príbeh námorného kapitána, ktorý so 60 vojakmi prepravuje jedného mladého väzňa. Toho za texty básni odsúdili na trest smrti, potom mu udelili milosť a vypovedali z krajiny. Kapitán s deportovaným trestancom dostal zapečatenú obálku, ktorú mal otvoriť po preplávaní rovníka. Počas mesačnej plavby sa s ním a jeho mladou ženou kapitán veľmi spriatelí a pokladá ich za svoje deti. Sľubuje im tiež, že po doplávaní do Cayenne s nimi ostane žiť vo vyhnanstve v novej krajine, pretože je starý a nemá žiadnych príbuzných. Po preplávaní rovníka rozpečatil list a dozvedel sa, že ma vykonať trest smrti zastrelením.

Čitateľ sa dozvie ako verbovatelia lákali dobrovoľníkov za vojakov dobrým jedlom, vínom i sľubmi. Aj o tom, že v armáde boli i deti. Kapitán Renaud zavraždil 14-ročného vojaka. Ten Renaud, ktorého očarila Napoleonova osobnosť. Náhoda chcela, že mu jeho pravú tvár odhalí vypočutý dôverný rozhovor s pápežom Piom VII v predvečer korunovačnej slávnosti. Cisár Napoleon ho pod rôznymi sľubmi lákal presídliť sa do Paríža, za čo ho pápež nazval komediantom. Tým Napoleona rozzúril a veľký sebec sa ukázal v celej svojej nahote.

Román dopĺňa množstvo poznámok o historických udalostiach, ako aj chronológia života a diela Alfreda de Vignyho.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Víťazom Eurovízie je rakúsky transvestita Tom Neuwirth
<< predchádzajúci článok
Bradatá speváčka z Rakúska vyhrala pesničkovú súťaž Eurovízie