Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2011

Rómovia sa pýtajú, kde sú peniaze na rómske projekty



Napriek tomu, že sa vláda v programovom vyhlásení v lete 2010 zaviazala zlepšovať vzťahy medzi majoritou a Rómami, za osem mesiacov od jej ...



Zdieľať
romovia Rómska osada v JarovniciachFoto: SITA/Viktor ZamborskýBRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Napriek tomu, že sa vláda v programovom vyhlásení v lete 2010 zaviazala zlepšovať vzťahy medzi majoritou a Rómami, za osem mesiacov od jej nástupu sa zameriavala skôr na represívne opatrenia. Vláda podľa Rómov hovorí len o E-pay kartách, ktoré majú slúžiť na obmedzenie zneužívania sociálnej pomoci, prípadne o rómskej kriminalite, ktorú chce minister vnútra Daniel Lipšic riešiť zvyšovaním počtu policajtov. Tvrdia to zástupcovia a zástupkyne rómskych komunít, ktorí sa dnes stretli v Bratislave, aby ako prví podpísali Memorandum Rómov Slovenska. Za najväčší problém Rómov považujú ich vysokú nezamestnanosť. Zdôrazňujú, že Rómovia nechcú nič zadarmo, treba ich len zamestnať, aby boli prínosom pre štát. Návrhy z memoranda predložia predsedníčke vlády Ivete Radičovej. Ak sa ich problémy nezačnú riešiť na úrovni vlády, premiérky, vicepremiéra Rudolfa Chmela či splnomocnenca vlády pre rómske komunity Miroslava Polláka, sú predstavitelia rómskych organizácií odhodlaní ísť do Bruselu a tiež protestovať.


Ako na dnešnej tlačovej besede povedal hovorca iniciatívy a predseda Združenia obcí Roma Slovakia Radoslav Ščuka, "je bežnou praxou, že obce vykazujú rekonštrukcie ciest ako rómske projekty len na základe toho, že v obci žijú Rómovia". Toto len zhoršuje spolužitie Rómov s väčšinovým obyvateľstvom. Nerómovia si myslia, že tieto peniaze išli na Rómov, no pritom veľká časť sa použije na projekty s minimálnym dopadom na Rómov. Rómovia aj preto žiadajú vládu, aby otvorene informovala o realizácii projektov v rámci Lokálnych stratégií komplexného prístupu. Chcú vedieť, kde je 200 miliónov eur z eurofondov určených na tieto stratégie. Rómovia sa pýtajú, koľko z týchto prostriedkov bude vyčlenených reálne na ich projekty. Nesúhlasia s tým, aby sa tieto peniaze použili na riešenie iných ako rómskych problémov. Neistota pri financovaní projektov na pomoc Rómom sa veľmi dotýka obcí, ktoré už dali peniaze na vypracovanie rôznych projektov a nemajú záruku, že ich budú môcť uskutočniť.

Rómski lídri zároveň opakovane kritizujú splnomocnenca vlády pre rómske komunity Miroslava Polláka. Podľa nich je nečinný, nepresadzuje záujmy Rómov. Okrem iného mu vyčítajú, že počas svojho pôsobenia nepredložil na rokovanie vlády jediný materiál, ignoruje rómskych odborníkov, nezverejnil priority úradu, nenavrhol riešenia problémov Rómov. Nejasné tiež podľa predstaviteľov Rómov je, kto sa zaoberá ich problémami a aké má kompetencie. K rómskej problematike sa totiž podľa nich hlásia okrem splnomocnenca Polláka aj štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Lucia Nicholsonová a podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Smer by riešil ceny potravín aj znížením daní z DPH
<< predchádzajúci článok
Príspevky do druhého piliera sa znižovať nebudú