Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

20. augusta 2016

Rosina bola v 70. rokoch 20.st. jednou z prvých plynofikovaných obcí



Na snímke pohľad na obec Rosina pri Žiline 19. augusta 2016.



Zdieľať
Na snímke pohľad na obec Rosina pri Žiline 19. augusta 2016. Foto: TASR/Erika Ďurčová
 
Rosina 20. augusta (TASR) – Prvá písomná zmienka o obci Rosina v okrese Žilina pochádza z roku 1341. V tomto roku udelil krajinský sudca Pavol dedičné richtárstvo Walterovi, ktorý mal možnosť usídliť v obci nových obyvateľov, pričom boli oslobodení od platenia daní na päť rokov.


Podľa povesti o Rosine prešiel už v 12. storočí zaľúbený mladý lietavský zemepán odlúčený od svojej Rosiny v službách kráľa v bojoch mnoho krajín a oboznámil sa s kresťanstvom, ktoré sa rozširovalo v južnej Európe a postupne aj na sever. Po údere, ktorý ho zasiahol smrťou milovanej Rosiny a stratou chlapčeka, stal sa pustovníkom (mníchom, kňazom) a začal hlásať Božie slovo tam, kde zažil najkrajšie a najšťastnejšie chvíle svojho života. Na pamiatku mŕtveho dievčaťa Rosiny prevzal meno Rosin alebo Rosinaj.

Tieto historické udalosti však nemožno pokladať za vierohodné, nie sú podložené písomnosťami, preto sa prvá zmienka o Rosine datuje do roku 1341. Uvádza sa v nej, že obec bola založená na základe zákupného práva a spomína sa ako villa Rozyna prope civitatem Zylina - osada Rozyna blízko mesta Žiliny. V obci s takmer 3200 obyvateľmi bolo v roku 1828 celkom 63 domov a žilo v nej 684 obyvateľov, ktorí sa zaoberali prácou v lesoch a poľnohospodárstvom. V roku 1900 žilo v Rosine 956 obyvateľov, v roku 1948 už 1452 a v roku 1991 to bolo 2613 obyvateľov.

V publikácii Geografické názvy Slovenska sa pri obci Rosina nachádza 15 pomenovaní chotárnych častí, a to lúky: Bôrka, Nad Závozím (Nad Závodím), Turky. Polia: Doliny, Kotlina, Na rosinskom, Od Trnového, Okrúhla, Uhriňová, Za Dielcami (Za Dielce). Vodné toky: Rosinka, Breznícky potok, Vrchdiel – vrch aj pole, Dubňovica – pasienok, Brezník – vrch aj les. Obec v roku 1980 pripojili k Žiline, osamostatnila sa v roku 1990 na základe obecného referenda.

Podľa starostu obce Jozefa Machynu obec práve dnes oslavuje 675. výročie prvej písomnej zmienky. "Program sa začne svätou omšou v kostole a po spoločnom obede s pozvanými hosťami pokračuje na školskom ihrisku. "Vystupuje päť kapiel. Začína sa štandardne, ako to už býva v obci zvykom, dychovou hudbou. A potom to bude gradovať až k rokovej skupine Arzén," uviedol starosta Rosiny.

Enormý záujem o pozemky

Rosina v okrese Žiline bola v 70. rokoch minulého storočia jednou z prvých plynofikovaných obcí. Podľa starostu Jozefa Machynu je v pôvodnej obci kompletne zabezpečená infraštruktúra vrátane kanalizácie.

"Pre enormný záujem o pozemky v Rosine sme minulý rok navrhli úpravu územného plánu, v rámci ktorého sa otvárajú ďalšie lokality s možnosťou výstavby rodinných domov. Na novo vytvárajúcich sa uliciach, bohužiaľ, nie je infraštruktúra. Momentálne si ju vlastníci pozemkov budujú na vlastné náklady," povedal Machyna s tým, že Rosina sa podľa neho pretvára a v súčasnosti je už do 50 percent osídlená nielen takzvanými pravými Rosinčanmi.

Investície

Vďaka dobrému minuloročnému ekonomickému výsledku pripravuje obec opravu starej cesty, ktorá je v zlom technickom stave práve po budovaní kanalizácie či výmene plynového potrubia. "Chceme urobiť nový koberec aj s chodníkom, aby sa zvýšila bezpečnosť. Momentálne pripravujeme podklady na verejné obstarávanie a chceme ju opraviť z vlastných zdrojov, pretože eurofondy na takýto účel nie sú. Ak sa nám podarí, do konca augusta by sme mali mať podklady na verejné obstarávanie. A ak všetko dobre dopadne, ešte tento rok by mohla byť nová cesta," uviedol starosta Rosiny.

Ďalšou investíciou v obci je zateplenie a výmena okien v základnej škole s materskou školou vďaka podpore z eurofondov. "Škola je starší pavilónový typ, čiže úpravy na nej boli nevyhnutné. Prvá etapa si vyžiadala 122.000 eur a druhá 135.000 eur. Prvý projekt sme začali minulý rok a úspešne sme sa uchádzali aj o druhú výzvu. Už v auguste by malo byť všetko ukončené a škola by mala byť v poriadku," doplnil Machyna.
 
Na snímke Základná škola počas rekonštrukčných prác v Rosine pri Žiline 19. augusta 2016. Foto: TASR/Erika Ďurčová
 


Rozvoj novej výstavby podľa neho mení aj vekovú štruktúru obyvateľov obce, pričom pribúda mladšia a stredná generácia. "Veľmi dobrá je aj zamestnanosť, je tu málo ľudí bez práce. A tých, ktorí sú bez práce alebo poberajú dávky v hmotnej núdzi, riešime vďaka rôznym projektom cez úrad práce. V súčasnosti máme zamestnaných na pracovnú zmluvu päť ľudí a troch na dobrovoľnícke služby. Pre túto obec urobia veľa práce," dodal starosta Rosiny.








Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecký autoklub žiada zverejnenie zhromažďovaných dát vo vozidle
<< predchádzajúci článok
Výstavba štvrtej linky metra v Prahe sa odloží o dva až tri roky