Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. decembra 2016

Rozdiely v príjmoch Nemcov a cudzincov v Nemecku sa zvyšujú



Nemci, ktorí pracovali vlani na plný úväzok, dosiahli priemerný hrubý mesačný plat 3141 eur. Cudzinci v krajine ho mali 2467 eur. Politická strana Linke (Ľavica) hovorí o ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Berlín 18. decembra (TASR) - Nemci, ktorí pracovali vlani na plný úväzok, dosiahli priemerný hrubý mesačný plat 3141 eur. Cudzinci v krajine ho mali 2467 eur. Politická strana Linke (Ľavica) hovorí o "výbušnine v spoločnosti".


Nožnice medzi príjmami nemeckých a zahraničných zamestnancov sa ďalej roztvárajú. Vlani zarábali cudzinci v Nemecku mesačne v porovnaní s domácimi zamestnancami o 21,5 % menej.

Nemecký denník Rheinische Post sa odvolal na odpoveď spolkovej vlády na dopyt parlamentnej frakcie Ľavice v Spolkovom sneme.

Stredný príjem, nazývaný aj medián, je príjmom, ktorý je presne v strede medzi najvyšším a najnižším príjmom zamestnancov v Nemecku.

Spolková vláda v odpovedi na dopyt uviedla, že rozdiel medzi príjmami Nemcov a cudzincov bol v roku 2000 len 8,3 %. Príjem Nemcov v rokoch 2000 až 2015 vzrástol o 32 %, cudzincov o 13 %.

Až 28,4 žien pracujúcich na plný úväzok dostáva minimálnu mzdu, medzi mužmi ich je iba 16,1 %. V minulom roku bola minimálna mzda stanovená na 2056 eur.

V Nemecku nevymenili ľudia marky ešte za 6,5 miliardy eur



Takmer 15 rokov od nahradenia marky eurom sa nevrátili nemeckej centrálnej banke milióny bankoviek a miliardy mincí.

Starých bankoviek zostáva u ľudí 167 miliónov a 23,5 miliardy mincí v celkovej hodnote 12,73 miliardy mariek (6,51 miliardy eur).



Ročne sa vymieňa v pobočkách nemeckej centrálnej banky za eurá v hodnote 100 miliónov mariek. Tak to bolo aj v tomto roku.

"Predpokladáme, že sa marky budú vymieňať aj v budúcnosti, ale nie všetky bankovky a mince sa vrátia," uviedol člen vedenia banky Carl-Ludwig Thiele. Časť bankoviek bola zrejme znehodnotená alebo nenávratne stratená. Mnohí Nemci ich ešte uchovávajú doma. Významné sumy mariek sa objavujú aj náhodou. K takým prípadom dochádza pri búraní domov alebo ich obnove. Niektorí ľudia o markách vedia, ale opatrujú ich z nostalgie. Časť peňazí sa zrejme nachádza v zahraničí.

Lehotu na výmenu bankoviek a mincí nemecká centrálna banka nestanovila. Rovnako nepostupovali všetky štáty eurozóny. Vo Francúzsku a v Taliansku už franky a líry vymieňať nemožno. Pre štátny rozpočet je to dobrý obchod. Staré platidlá, ktoré sa nevymenili, si centrálne banky v bilancii uviedli ako zisk. Potom ho odviedli do štátneho rozpočtu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
M. LAJČÁK: Malte odovzdávame predsednícke žezlo s dobrým pocitom
<< predchádzajúci článok
Tusk vyzval poľskú vládu, aby rešpektovala ústavu