Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. januára 2011

Rozhodnuté. Mikloš nemôže skontrolovať Najvyšší súd SRMinisterstvo financií nemôže vykonať audit na Najvyššom súde SR. Vyplýva to z dnešného rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave, o ktorom agentúru SITA ...Zdieľať
harabin Bez popisuIlustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) - Ministerstvo financií nemôže vykonať audit na Najvyššom súde SR. Vyplýva to z dnešného rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave, o ktorom agentúru SITA informoval hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak. Krajský súd tak skončil pojednávanie o viac ako 30-tisícovej pokute, ktorú vlani v auguste uložil minister financií Ivan Mikloš Najvyššiemu súdu SR za to, že kontrolórom z ministerstva neumožnil vládny audit.


"Dôvodom rozhodnutia je, že podľa názoru súdu vykonanie vládneho auditu u žalobcu v zmysle Zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite neprichádza do úvahy a to z dôvodu nedostatku vecnej príslušnosti vykonať takýto audit Ministerstvom financií SR," uviedol Adamčiak. Súd zdôvodňuje svoje rozhodnutie tým, že ministerstvo nie je orgánom verejnej správy, a "preto podľa Ústavy SR môže vykonať kontrolu iba NKÚ, ktorý je Ústavou SR zriadený ako nezávislý orgán od zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci v štáte."

Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin si podľa vyhlásenia, ktoré poskytol hovorca NS SR Michal Jurči myslí, že po dnešnom rozhodnutí súdu v kauze auditu na najvyššom súde by sa už mal skončiť politický a policajný hon na čarodejnice. "Ministri Lipšic, Mikloš a Žitňanská by sa radšej ako lovu na moju osobu mali venovať nepoctivým kauzám, napríklad hayekovci, netransparentným tendrom a daňovým únikom,“ uviedol vo vyhlásení predseda NS SR Štefan Harabin. Podľa neho najvyšší súd hospodári v súlade so zákonom a hospodárne. "Najvyšší súd nemá čo tajiť a na rozdiel od úradu ministerky Žitňanskej zverejňuje na webe svoje objednávky, faktúry a zmluvy. Rezort spravodlivosti podľa faktúr ako keby ani neexistoval. Teším sa na kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu,“ uzavrel Harabin. Jurči dodal, že Najvyšší súd SR od 1. januára 2011 zverejnil na svojom webe viac ako 47 objednávok, faktúr a zmlúv. "Ministerstvo spravodlivosti SR na svojom webe od začiatku roka nezverejnilo žiadny takýto údaj. Rovnako Úrad vlády SR doteraz nedal na web takéto informácie," zhodnotil Jurči.

Rezort financií sa o kontrolu nakladania s verejnými financiami na najvyššom súde pokúša od augusta 2010, posledný raz boli kontrolóri na najvyššom súde v pondelok 25. októbra. Najvyšší súd kontrolu vždy odmietol, za čo inštitúcia dostala pokutu od Ministerstva financií SR 33-tisíc eur. Obe strany na seba podali trestné oznámenie. Predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková i ombudsman Pavel Kandráč sa pred časom vyjadrili, že považujú kontrolu hospodárenia MF SR na súdoch za bežný postup.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fajčenie vedie k skorším úmrtiam mužov
<< predchádzajúci článok
Kohútiková má na post v ECB jedného protikandidáta