Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. októbra 2010

Rozhodujúci je vývoj dolára



Komentár k týždennému vývoju na komoditných trhoch



Zdieľať
Akciové aj komoditné trhy majú za sebou mesiac rekordných ziskov. Z veľkej časti sa na tom podieľali očakávania, že americký FED pristúpi k ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu v prípade, že trh sa nebude vyvíjať podľa predstáv. Ďalším faktorom je pretrvávajúce napätie na menových trhoch. Dolár voči euru stratil desať percent a proti japonskému jenu sa obchoduje na 15-ročných minimách.


Index Reuters Jefferies CRB si za minulý mesiac pripísal 4,8 percenta. Volatilita zostáva naďalej vysoká a medzi jednotlivými komoditami sú vo výkonnosti významné rozdiely, viď tabuľka nižšie.

komodity
















 

Správcovia peňazí sa nedávno vrátili ku komoditám. Kombinované špekulatívne pozície dosiahli na amerických burzách nových maxím. Zvlášť viditeľné je to v prípade obilnín a kovov. Čisté dlhé pozície v energetických komoditách sú vďaka veľkým krátkym pozíciám na zemnom plyne záporné.
 










 
 
Zlato opäť plnilo predné stránky novín. Teraz ho kupuje kdekto od centrálnych bánk až po drobných investorov. Striebro nikdy nevykazovalo v porovnaní so zlatom lepšiu výkonnosť ako pri poslednej rally. Tento chudobný príbuzný, ako sa striebro často nazýva, dokázal prekonať rast zlata o viac ako 14 percent. Na druhú stranu možno tiež očakávať pri korekcii prudší prepad ceny. To sme videli na konci minulého týždňa, keď investori vyberali zisky.

Väčšina analytikov i komentátorov sa zhodne na tom, že ceny kovov porastú aj v roku 2011, pretože fundamenty, ktoré teraz podporujú ich rast, sa len tak nezmenia. Výška štátnych dlhov spolu s extrémnymi stimulačnými balíčkami udržia úrokové sadzby pomerne dlho na nízkych úrovniach. Vďaka tomu budú aj náklady na držanie kovov veľmi nízke. Ďalším faktorom pre ďalšie mesiace je strach zo slabnúceho dolára.

Euroví investori alebo tí, ktorí držia pozície v iných silných menách ako je CHF alebo AUD, môžu byť prekvapení, že ich pozícia v zlate naopak na hodnote stráca. To je jasným znakom toho, že bez slabého dolára bude ďalšia rally na zlate problematická. Ďalším motorom rastu ceny zlata by mohla byť inflácia alebo strach z dvojitej recesie.
 











 
 
Technicky je rastový trend neporušený, výkyvy v hodnote dolára, ako sme videli napríklad minulý utorok, môžu ale spôsobiť prudký pokles o 40 dolárov. To značí, že trh je aktuálne prekúpený a pred ďalším rastom môže prísť konsolidácia. Cieľ Saxo Bank pre tento rok bol 1350 dolárov a teraz sa zdá, že táto úroveň môže byť ešte prekonaná. Technicky poskytuje súčasný strmý rastový trend podporu na úrovni 1290 dolárov, potom na 1265 dolároch. Prekonanie maxima na cene 1365 by otvorilo cestu k hranici 1400 dolárov za uncu.

Cena ropy sa vydala prudko nahor, podporovaná práve slabým dolárom a tiež faktom, že stav amerických zásob začal klesať. Pomohli tiež čínske makrodáta. Kontrakty na november sa vyšplhali takmer na 85 dolárov, potom došlo pred oznámením americkej nezamestnanosti k vyberaniu ziskov na krátkych dolárových pozíciách, čo vrátilo cenu späť k 80 dolárom.












 

Tri vyššie uvedené faktory budú naďalej ovplyvňovať cenu ropy pre nadchádzajúce mesiace. Pokorenie tohtoročného maxima na cene 87,15 vidíme v blízkej dobe ako nepravdepodobné, napriek tomu ďalšie oslabovanie dolára môže viesť k prekonaniu tejto hranice.
 
 
Špekulatívne dlhé pozície sa teraz od svojho minima v auguste strojnásobili a to naznačuje, že sa správcovia peňazí vracajú späť, aj keď nie v takej miere, ako keď ropa v apríli prekonala 85 dolárov. Obchodovanie počas roka 2010 sa tak drží v pásme. Pokles pod 80 USD by mohlo vrátiť do hry osciláciu okolo úrovne 78 dolárov.

Prevádzkovatelia námornej dopravy na rope sú naďalej pod tlakom, ponuka prevyšuje dopyt dvojnásobne. To znížilo ceny za prenájom lode VLCC na benchmarkovej trase zo Saudskej Arábie do Japonska na 2 500 USD/deň, maximum sa dosiahlo v júni na cene 70 000 USD. Súčasná cena je hlboko pod prevádzkovými nákladmi.

Zemný plyn naďalej trpí a už druhým rokom je na konci výkonnostnej tabuľky. Nedarí sa mu dostať nahor napriek rally na ostatných komoditách. Koniec hurikánovej sezóny sa zaobišiel bez výraznejších incidentov a dostatočná ponuka v kombinácii s miernym počasím stlačili cenu späť pod 3,60 USD za mmBtu.

Nedávny pokles ceny vychádzal z obnovenému záujmu investícií do zemného plynu prostredníctvom ETF. Negatívnu úlohu teraz zohráva tvar forwardovej krivky. Novembrový kontrakt je proti februárovému kontraktu o 18 nižšie a to znamená, že dosiahnuť kladné výkonnosti nebude ľahké.

Cukor má za sebou silný týždeň po tom, čo došlo k vyberaniu ziskov vďaka obnovenej dodávke z Brazílie. Za rok si cukor pripísal 23 percent a teraz vzbudzujú obavy úrovne zásob v Indii, druhom najväčšom pestovateľovi a znížená produkcia v Európe.

Cena pšenice a najmä kukurice tiež rástla po tom, čo sme videli výpredaj a návrat ceny kukurice späť na úroveň podpory na 4,50 USD za bušel. Ukrajina, ktorá bola toto leto tiež zasiahnutá suchom, uviedla, že predĺži obmedzenia na export pšenice, jačmeňa a kukurice do konca roka. Ďalšiu podporu poskytla správa amerického ministerstva poľnohospodárstva, ktorá znížila odhady produkcie.

Situácia na strane dopytu a ponuky uprednostňuje pre nasledujúce týždne kukuricu. Americké zásoby pšenice dosiahli v septembri najvyššiu úroveň za 23 rokov. Rovnako ako u ostatných komodít kótovaných v dolároch je významným prvkom hodnota dolára.
 
 
Ole S. Hansen, stratég komoditných trhov, Saxo Bank

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Argentína sa sťažuje na Britániu pre Falkandy
<< predchádzajúci článok
Zrušenie priestupkovej imunity pripravené