24hod.sk    Kultúra

15. januára 2011

Rozhovor: „Zázrační chlapci“ nie sú náhoda, je za tým kopa driny...



Bratislavský chlapčenský zbor vznikol v r. 1982. Teleso je súčasťou súkromnej umeleckej školy. Navštevuje ho priemerne 90 chlapcov vo veku sedem až dvadsaťpäť rokov. Koncertná zložka má 45 členov.



Zdieľať
Bratislavský chlapčenský zbor Teleso účinkovalo v mnohých oratóriách a kantátach (Bach, Britten, Honegger, Orff, Suchoň, Straviský a i.) pod taktovkami svetových dirigentov (Lenárd, Slovák, Dohnányi, Pešek, Rahbari, Parrot, Hopkins, Muti a i.). S telesom spolupracujú sólisti zvučných mien (Peter Dvorský, Jozef Kundlák, Peter Mikuláš), ale i mladí absolventi konzervatória či Vysokej školy múzických umení.


Domáce úspechy : ceny z festivalov, opakované hosťovanie v rámci Bratislavských hudobných slávností, koncerty v celej SR, spolupráca s orchestrom a zborom Slovenskej filharmónie, Slovenského rozhlasu, koncerty a nahrávky s orchestrom historických nástrojov, pravidelne účinkovanie v opere SND, spolupráca s Viedenskou štátnou operou. Kvalitná hlasova príprava umožňuje spevákom spolupracovať aj so sólistami populárnej hudby a podielať sa na nahrávaní filmovej hudby pre domáce a zahraničné spoločnosti.

V súčasnom období disponuje teleso širokým repertoárom sakrálnej a profánnej hudby. V jeho podaní môžete počuť gregoriánske chorály a omše rovnako ako štylizácie ľudových piesní, národné piesne či tvorbu súčasných skladateľov. Bratislavský chlapčenský zbor sa pýši nahrávkami na troch mg kazetách, dvoch videokazetách a siedmych CD. Je nositeľom mnohých vyznamenaní a ocenení.

Bratislavský chlapčenský zbor vedie jeho zakladateľka Mgr.art.Magdaléna Rovňáková, ArtD. Kvalitu vokálneho prejavu spevákov pozitívne ovplyvňuje hlasová pedagogička a sólistka telesa Darina Tóthová.
Dirigentka a zakladateľka Magdaléna Rovňáková je pre deti učiteľkou aj akousi "mamou", keď sú deti na cestách. Podarilo sa mi získať ju na rozhovor.

 
Máte za sebou úspešný rok. Začnime letnými cestami a sústredením.Ako by ste ho vy sama zhodnotili?
Leto nášho zboru bolo mimoriadne zaujímavé a atraktívne. Koncertná cesta na Taiwan, kde sme sa zároveň zúčastnili Medzinárodného festivalu speváckych zborov. Priniesla úžasné a nezabudnuteľné zážitky. Stretli sme veľa kvalitných speváckych zborov, naučili sme sa spievať pieseň po čínsky, obdivovali sme zvláštnu architektúru východu, no nadchli nás najmä ľudia. Nesmierne milí, komunikatívni a skromní. Tešili sme sa z úžasného úspechu, najmä slovenská hudba, ktorú sme na Taiwane interpretovali, sa veľmi páčila. Počas leta sme navštívili aj ostrov Cyprus, kde sa konal operný festival. Do mesta Pafos vycestoval súbor Opery SND s opernou inscenáciou Bohéma G.Pucciniho. Chlapci z nášho zboru stvárňujú v tejto opere nezbedbých šarvancov a majú tu skutočne náročnú, aj keď neveľkú úlohu. Na Cypre sme strávili nádherných desať dní a účinkovali sme v troch festivalových predstaveniach.
Letné sústredenie zboru v Trenčianskych Tepliciach nás potom naštartovalo do novej koncertnej sezóny.
Deti sú prijímané na základe konkurzu. Nájdu sa neskôr aj také, ktoré na to postupom času nemajú, alebo nechcú spievať ?
Samnozrejme, občas sa to stáva. Cez konkurz prijmeme okolo 20 chlapcov vo veku 7-8 rokov a počas prvého polroka sa vždy 4- 5 detí „odmotká“. Dôvody sú rôzne. Niekedy
rodičia nestíhajú syna vodiť na zborové skúšky, niekedy je to naozaj tak, že deti majú veľké očakávania a myslia si, že po mesiaci – dvoch vycestujú do zahraničia. Lenže, všetko
musí íst postupne a na prvú zahraničnú cestu niekedy treba čakat aj rok či dlhšie.
 
Musia sa o to lepšie deti v škole učiť, aby mohli cestovať?
Chlapci, ktorí absolvujú zahraničné cesty, musia byť zo školy regulérne uvoľnení. Aby to dosiahli, je potrebný dobrý prospech a slušné správanie.

Spomínali ste mi aj cesty na juh. Máte ich už za sebou, ako sme spomínali, ale na jednu sa ešte len chystáte...
Spomínali sme Cyprus, kde sme boli s Operou a vo februári poletíme do hlavného mesta – Nikozie, kde naše zastupiteľstvo usporiada koncert k 20.výročiu založenia V4. Náš zbor bude študovať skladby v poľštine, maďarčine a češtine, aby sme ich spolu s kompozíciami slovenských skladateľov na tomto koncerte interpretovali. Veľmi sa na cestu tešíme.

Za nami sú aj vianočné sviatky. Absolvovali ste dokonca polnočnú omšu...
December bol mimoriadne náročný. Absolvovali sme 20 predstavení baletu Luskáčik P.I.Čajkovského, kde majú chlapci veľmi pekné vokálne kreácie, účinkovali sme v niekoľkých operných predstaveniach. S orchestrom Slovenskej filharmónie sme uviedli tri veľké vianočné koncerty, daľším našim nádherným zážitkom boli Sv.omše, spomínaná Polnočná a ďalšia, na Prvý sviatok vianočný v Dóme Sv. Martina. Zároveň sme uviedli koncert, ktorý bol prijatý s veľkým dojatím. Stihli sme koncertovať aj v Česku a niekoľko malých vystúpení bolo pre firmy a organizácie.
Vystúpenia, skúšky, cesty, to všetko chlapci zažívajú. Všetko je to veľmi náročné. Majú aj špeciálnu starostlivosť, vyžadujú si ju, aby to zvládli, alebo je to čisto na ich láske k spevu?
Špeciálna starostlivosť spočíva v tom, že chlapci musia viacej dbať o svoje zdravie, nesmú piť veľmi studené ani veľmi horúce nápoje, nesmú kričať a veľmi namáhať hlas. V období, keď majú veľa koncertov, musia primerane oddychovať a byť koncentrovaní. Ale inak sú to deti ako každé iné, hravé a šantivé, ktoré treba neustále usmerňovať.
Čo by ste v tom budúcom roku radi spravili inak, alebo lepšie, ak to vôbec ide?
Stále sa snaížme vylepšiť našu vokálnu techniku. Chlapci sa rýchlo obmieňajú, v čase, keď už začínajú chápať , ako má správny spev znieť, naučia sa správne dýchať, artikulovať..., príde mutácia a my každý rok začíname s novou skupinkou „odznova“. Snažíme sa zefektívniť našu prácu,  učíme sa pracovať rýchlo a napriek tomu zodpovedne a odborne. Je to radosť, keď sa koncerty pekne vydaria, publikum stojí a vidíme v očiach tlieskajúcich slzy dojatia. Takéto chvíle chlapci milujú a ja ako dirigentka som na nich veľmi pyšná.
Výborné výsledky  dosahujeme aj vďaka výbornému kolektívu pedagógov. Hlasová pedagogička a sólistka SND  Miriam Garajová je pre chlapcov skvelým vzorom. Dosahovať dobré výsledky pomáha Monika Maglayová a Alena Prádlovská, obe sú členkami Slovenského filharmonického zboru a vynikajúce odborníčky na vokálnu prípravu. Klavíristka Dana Hajossy je roky mojou spoľahlivou oporou. A v poslednom čase sa ako môj umelecký asistent zaoberá prácou v zbore aj môj syn, absolvent dirigovania na JAMU v Brne Gabriel Rovňák ml.
Jana Jurkovičová

   Tlač    Pošli