Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. februára 2016

Rozprávky bratov Grimmovcov patria k pokladom detskej literatúry



Wilhelm bol mladším bratom Jacoba Grimma.



Zdieľať
Wilhelm bol mladším bratom Jacoba Grimma. Foto: Fotoreprodukcia TASR/ČTK
Hanau/Bratislava 24. februára (TASR) – Bratia Jacob a Wilhelm Grimmovci sa do dejín svetovej literatúry zapísali ako zberatelia a upravovatelia rozprávok, ktoré vychádzajú dodnes pod názvom Rozprávky bratov Grimmovcov. Nemecká, ale aj svetová kultúrna verejnosť si v stredu 24. februára pripomína 230. výročie narodenia mladšieho z bratov - Wilhelma Grimma.


Bol tým, ktorý tie najkrajšie a najznámejšie rozprávky zbieral a upravoval, zatiaľ čo jeho brat Jacob Grimm, ktorý bol lingvistom a filológom, ich povýšil na predmet vedeckého výskumu. Na rozprávkach bratov Grimmovcov skrývajúcich poučenie či ľudovú múdrosť vyrástli celé generácie a čítajú ich aj dnešné deti.

Wilhelm Grimm prišiel na svet 24. februára 1786 v nemeckom meste Hanau vo váženej rodine kazateľov reformovanej cirkvi. Spoločne so starším bratom Jacobom Grimmom narodeným 4. januára 1785 boli prvými z deviatich detí Dorothey a Philippa Wilhelma Grimma.

Po absolvovaní lýcea Fridericianum v nemeckom Kasseli sa obaja chlapci zapísali na štúdium práva na univerzite v nemeckom Marburgu. Ich učiteľ Friedrich Karl von Savigny umožnil nadaným študentom využívať bohaté zbierky svojej súkromnej knižnice. Práve prostredníctvom Savignyho sa zoznámili s myšlienkovým odkazom Johanna Wolfganga Goetheho a Friedricha Schillera, vplývali na nich aj názory Johanna Gottfrieda Herdera, dostali sa k zbierkam stredovekej nemeckej poézie. Nepodľahli však romantickému rojčeniu, ale zostali realistami, pre ktorých nemecká stredoveká literatúra predstavovala korene súčasnosti. Okrem nemeckej ich zaujala hlavne írska a škótska literatúra.

Zbieraniu rozprávok, ktoré ich celosvetovo preslávili, sa Grimmmovci začali venovať v roku 1806. Podnet na túto prácu dali nerozlučnej súrodeneckej dvojici romantici Achim von Arnim a Clemens Brentano. Základom zbierky sa stali príbehy, ktoré Jacobovi a Wilhelmovi Grimmovcom rozprávala Dorothea Viehmannová pochádzajúca zo starej hugenotskej rodiny. Prvý diel rozprávok vyšiel na Vianoce v roku 1812 pod názvom Kinder - und Hausmärchen, v roku 1815 vydali bratia druhý diel rozprávok, o štyri roky neskôr vyšiel opäť prvý diel - tentoraz kompletne prepracovaný a doplnený. Tretí diel rozprávok vyšiel v roku 1822. Od roku 1823 začali Rozprávky bratov Grimmovcov vychádzať aj v zahraničí. Ako prvá bola vydaná anglická verzia. Svetoznáme príbehy o Snehulienke, Popoluške, Červenej Čiapočke, Šípkovej Ruženke, Vlkovi a siedmich kozliatkach a mnohé ďalšie ľudí očarili a pre kníhkupcov sa stali výhodným predajným artiklom. Ešte za života bratov Grimmovcov vyšlo sedemkrát kompletné vydanie Rozprávok, výber z nich vyšiel dokonca desaťkrát.

Okrem rozprávok zostavil mladší z bratov Wilhelm Grimm zbierku nemeckých ság Die deutsche Heldensage a spoločne so svojím bratom sa podieľal na porovnávacom výskume nemeckých a inojazyčných materiálov. Svojou prácou dopomohol Jacobovi Grimmovi k vydaniu knihy Deutsche Gramatik, ktorá sa v neskoršom prepracovanom vydaní stala jedným z pilierov porovnávacej lingvistiky.

Napriek nesporným úspechom žili obaja bratia po celý život skromne a boli z veľkej časti odkázaní na príspevky sponzorov a dedičstvo po rodičoch. V máji 1825 sa Wilhelm Grimm oženil s Dorotheou Wildovou, stal sa otcom niekoľkých detí, nezaložil si však vlastnú domácnosť, ale zostal bývať spoločne s bratom Jacobom Grimmom.

Wilhelm Grimm zomrel 16. decembra 1859 v nemeckom Berlíne vo veku 73 rokov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Lepšom svete zbierajú výtvarné potreby pre mentálne postihnutých
<< predchádzajúci článok
Pred piatimi rokmi skonal autor literatúry faktu Laco Zrubec