Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. apríla 2007

Rozširovanie záväznosti KZ sa dostalo na Ústavný súd SR



Skupina 45 opozičných poslancov za kluby SDKÚ-DS, KDH a SMK podala v piatok na Ústavný súd SR návrh na posúdenie súladu rozširovania záväznosti kolektívnych zmlúv (KZ) vyššieho stupňa na ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) - Skupina 45 opozičných poslancov za kluby SDKÚ-DS, KDH a SMK podala v piatok na Ústavný súd SR návrh na posúdenie súladu rozširovania záväznosti kolektívnych zmlúv (KZ) vyššieho stupňa na zamestnávateľov aj bez ich súhlasu s Ústavou SR. Rozširovanie záväznosti kolektívnych zmlúv na zamestnávateľov aj bez ich súhlasu priniesla od začiatku apríla nepriama novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorú pri schvaľovaní zákona o tripartite prijal parlament začiatkom februára tohto roka. Rozširovanie záväznosti kolektívnych zmlúv je pritom v kompetencii rezortu práce a sociálnych vecí. "Najzásadnejším problémom je posilňovanie oprávnenia exekutívy, teda orgánu štátnej správy, na úkor nezávislej súdnej moci," uviedol právny zástupca skupiny poslancov Radoslav Procházka.

Ako ďalej uviedol Procházka, novelou zákona o kolektívnom vyjednávaní sa posilnila voľná úvaha rezortu práce a sociálnych vecí pri posudzovaní záväznosti kolektívnej zmluvy, ktorá má nahradiť vôľu konkrétneho podnikateľského subjektu. Rezort sociálnych vecí bude podľa neho skúmať splnenie podmienok pre rozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy na zamestnávateľa bez jeho súhlasu. "Ministerstvo sa však môže pri tomto skúmaní dopustiť omylu a zamestnávateľ potom nemá absolútne žiadnu možnosť domáhať sa akejkoľvek kontroly takéhoto aktu," upozornil Procházka

Viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Jozefa Špirka prekvapil samotný proces prijímania nepriamej novely zákona o kolektívnom vyjednávaní. "Návrh na rozširovanie záväznosti kolektívnych zmlúv nebol s nami vôbec prediskutovaný," povedal. Tým sa podľa neho porušil sociálny dialóg na Slovensku. Návrh totiž predložila až v parlamente pri prerokovávaní návrhu zákona o tripartite poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD). "Je úplne jasné, že návrh poslankyne Vaľovej bol odobrený ministerstvom práce. To znamená, že ministerstvo práce je zodpovedné za obchádzanie sociálneho dialógu," upozornil viceprezident RÚZ. Podľa neho je to dôkazom, že ministerstvo "vodu káže a víno pije a o sociálnom dialógu len rozpráva".

Hlavný vyjednávač Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka označil rozširovanie záväznosti kolektívnych zmlúv na zamestnávateľa aj bez jeho súhlasu za "právny suterén". Podľa neho ide o významný zásah do práva na súkromné vlastníctvo a práva na podnikanie. "Zhorší sa tým konkurencieschopnosť mnohých podnikov, hlavne podnikov v slabších regiónoch Slovenska," dodal.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jahnátek je podľa Brocku morálne zrelý na odvolanie
<< predchádzajúci článok
Moskva požiadala o vydanie Borisa Berezovského