Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júla 2015

Rozsudok ESĽP o homosexuálnych manželstvách ešte nie je právoplatný



Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) o možnosti uzavrieť manželstvo pármi rovnakého pohlavia, ktorý padol v utorok (21.7.), je záväzný medzi stranami sporu a ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 22. júla (TASR) - Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) o možnosti uzavrieť manželstvo pármi rovnakého pohlavia, ktorý padol v utorok (21.7.), je záväzný medzi stranami sporu a pre iné štáty bude v analogických situáciách záväzný až po tom, ako nadobudne právoplatnosť. Upozorňuje na to zástupkyňa SR pred ESĽP Marica Pirošíková.


"V tomto prípade ide o rozsudok sedemčlennej komory európskeho súdu, ktorý zatiaľ nie je právoplatný. Nie je vylúčené, že talianska vláda požiada o predloženie prípadu na opätovné preskúmanie 17-člennej veľkej komore európskeho súdu," zdôraznila.

Pirošíková tiež upozorňuje na to, že ESĽP v tomto rozsudku pri konštatovaní porušenia článku 8 Dohovoru poukázal na široký priestor štátov pre voľnú úvahu v tejto oblasti, pričom významnú mieru v tomto ohľade zohrali rozhodnutia najvyšších súdnych orgánov Talianska. Podľa nich by mala byť osobám rovnakého pohlavia poskytnutá určitá forma právnej ochrany. Súd vzal do úvahy aj prieskumy verejnej mienky v tejto oblasti. "Vzhľadom na uvedené nie je možné jednoznačne tvrdiť, že situácia v SR je totožná so situáciou, ktorú ESĽP posudzoval v talianskom prípade," dodala.

V stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová, sa uvádza, že ESĽP posudzoval prípad Oliari a ďalší proti Taliansku. Sťažovateľmi boli tri homosexuálne páry, ktoré namietali, že podľa talianskeho práva nemali možnosť uzavrieť manželstvo alebo vstúpiť do iného typu civilného zväzku a že boli diskriminované na základe ich sexuálnej orientácie.

ESĽP v rozsudku konštatoval, že talianska právna úprava v súčasnosti neposkytuje dostatočnú právnu ochranu dvojiciam rovnakého pohlavia. Uviedol, že medzi sociálnou realitou sťažovateľov, ktorí v Taliansku väčšinou otvorene žijú vo vzťahoch a ich právnou situáciou je rozdiel, keďže ich vzťahy nie sú žiadnym spôsobom uznané. Každému zo sťažovateľov priznal 5000 eur ako náhradu nemajetkovej ujmy. Ako náhradu nákladov a výdavkov priznal dvom zo sťažovateľov spoločne 4000 eur a štyrom zo sťažovateľov spoločne 10.000 eur.

Rozhodnutie ESĽP je podľa poslanca Národnej rady SR Martina Poliačika (SaS) dôležitou správou aj pre Slovensko. "Sme totiž jednou z mála krajín v EÚ, ktorá ešte stále neuznáva registrované partnerstvá," tvrdí. Uvedené rozhodnutie podľa jeho slov hovorí, že zákaz registrovaných partnerstiev a absencia právnej ochrany je v rozpore s ľudskými právami, ktoré sú chránené v dohovore. "Dohovor o ľudských právach je pritom záväzným dokumentom aj pre Slovensko a rozhodnutie súdu sa dá aplikovať aj na našu situáciu," konštatuje poslanec. Dotknutí občania podľa neho môžu podať sťažnosť na Ústavný súd SR. "Ten by bol v takom prípade povinný prihliadať aj na rozhodnutia ESĽP pri výklade základného zákona v prospech ochrany ľudských práv," podotkol Poliačik.

Aliancia za rodinu (AZR), ktorá iniciovala februárové referendum o ochrane rodiny, tvrdí, že rozhodnutia ESĽP nie sú vynútiteľné. Podľa AZR tieto nevolené inštitúcie strácajú schopnosť rešpektovať demokraciu, ako aj text Dohovoru. "Keď európske krajiny podpisovali Európsky dohovor o ľudských právach, žiadna z nich nepodpisovala registrované partnerstvá. V Dohovore vtedy aj dnes išlo o ochranu ľudských práv. Keď sudcovia nájdu v zmluve to, čo tam nikdy nebolo, ťažko to nazvať inak ako "súdny aktivizmus" na suverénnych zmluvných stranách," konštatuje AZR. Ako dodáva, tento rozsudok sa nevzťahuje na SR, ktorá je v inej právnej situácii. Verí však, že ani Taliansko sa s takýmto rozhodnutím nezmieri a odvolá sa na Veľkú komoru ESĽP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Biely dom finalizuje plán na zatvorenie väzenia na Guantáname
<< predchádzajúci článok
Porošenko nariadil kroky k vytvoreniu nárazníkového pásma v Donbase