Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. marca 2019

RTVS si vo vysielaní pripomenie svojho zamestnanca J. PatarákaNa archívnej snímke Ján Patarák.Zdieľať
Na archívnej snímke Ján Patarák. Foto: TASR
Bratislava 15. marca (TASR) - RTVS prijala s hlbokým zármutkom správu o úmrtí bývalého dlhoročného rozhlasového a televízneho redaktora, dramaturga, autora a scenáristu Jána Pataráka. Jeho výraznú osobnosť si pripomenie vo svojom televíznom a rozhlasovom vysielaní.


Štúdio RTVS Košice pripravilo o 16.05 na Dvojke autorský film scenáristu a režiséra Jána Sabola z cyklu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky z roku 2009 História sebavedomia o Jánovi Patarákovi. Zo svojho archívu tiež vybralo jeho rozhlasovú poviedku Malé ryby, veľké ryby, ktorú Rádio Regina Východ odvysiela v nedeľu 17. marca o 7.30. Rádio Devín ponúkne poslucháčom v piatok o 17.00 rozhlasový portrét Jána Pataráka z roku 1994 a od 21.00 prinesie v repríze dve jeho hry Koniec Júliusa Chýrneho a Polohlasom.

Ján Patarák sa narodil 23. mája 1936 v Papíne a zomrel vo štvrtok 14. marca v Kežmarku. Pracoval ako redaktor Československého rozhlasu v Košiciach (1960 - 1961). Bol dramaturgom a redaktorom vysielania pre deti a mládež košického štúdia Československej televízie (1962 – 1964 a 1966) a medzitým aj krajovým redaktorom denníka Smena (1964 – 1965). Pre odmietavé postoje k augustovým udalostiam roku 1968 a k obdobiu normalizácie ho politicky diskriminovali a nesmel publikovať. Zamestnal sa ako učiteľ slovenského jazyka na Strednom odbornom dopravnom učilisku v Košiciach (1971), kde pôsobil až do novembra 1989. Po Nežnej revolúcii sa v roku 1990 stal vedúcim redakcie programov pre deti a mládež v košickom štúdiu Slovenskej televízie. V rokoch 1992 až 1996 bol šéfredaktorom národnostného vysielania Slovenského rozhlasu v Prešove.

Bol originálnou osobnosťou i originálnym rozhlasovým a televíznym autorom. V archíve RTVS sú jeho televízne scenáre, prózy, ale aj pásma a rozhlasové hry. Napísal tiež niekoľko poviedok a noviel. V roku 2000 mu vyšiel román Portréty zo živého domu.

„Ján Patarák patril k tej generácii tvorcov, ktorá svojou tvorbou výrazne ovplyvnila kultúrny život nielen na východnom Slovensku. Pozoruhodné sú aj jeho osobné postoje na konci 60. rokov a tiež aj jeho široký autorský záber od tvorby pre deti až po formovanie národnostných tém vo vysielaní,“ uviedol výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Eni plánuje v budúcich rokoch rast produkcie ropy a plynu o 3,5% ročne
<< predchádzajúci článok
Na budúcnosť Slovana v KHL sa už dá aj tipovať

RTVS si vo vysielaní pripomenie svojho zamestnanca J. Pataráka - diskusné fórum čitateľov