Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. augusta 2012

Rumuni sa bránia, José Barroso je vraj neinformovaný



Rumunská vláda v sobotu odmietla piatkovú kritiku predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa, ktorý vládu v Bukurešti prostredníctvom listu vyzval na dodržiavanie nezávislostí súdu a vlády ...



Zdieľať
victor ponta BUKUREŠŤ 11. augusta (WEBNOVINY) - Rumunská vláda v sobotu odmietla piatkovú kritiku predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa, ktorý vládu v Bukurešti prostredníctvom listu vyzval na dodržiavanie nezávislostí súdu a vlády zákona.


Podľa kabinetu premiéra Victora Pontu "je jasné, že EK má neúplné informácie" vo veci rozhodovania ústavného súdu o platnosti júlového referenda o odvolaní prezidenta Traina Basesca.

Ako píše v sobotňajšom stanovisku vláda východoeurópskej krajiny, "pán Barroso zrejme nebol informovaný o termíne odovzdania voličských zoznamov, ktorý bol stanovený na 31. augusta".

Barroso sa na Pontu obrátil s výzvou, aby rešpektoval nezávislosť súdnictva vo svojej krajine, ktoré je údajne terčom "nátlaku a zastrašovania" v súvislosti s preverovaním výsledkov referenda o odvolaní prezidenta Basesca.

V piatkovom liste vyjadril svoje "hlboké znepokojenie nad aktuálnym vývojom" v konaní rumunského súdu, ktorý má rozhodnúť o platnosti alebo neplatnosti júlového hlasovania, naráža však na problematickú komunikáciu s vládnymi orgánmi.

Podľa šéfa EK je "rozhodujúce, aby rumunská vláda bez zbytočných odkladov reagovala na požiadavky ústavného súdu, čo sa týka odovzdania príslušných voličských zoznamov" a umožnila mu tak vyniesť konečné rozhodnutie "čo najskôr".

Zároveň pripisuje "prvoradú dôležitosť" tomu, aby mohol ústavný súd "sám objasniť svoj postoj, ak to uzná za potrebné", zatiaľ čo "všetky ostatné strany by sa mali zdržať vlastných výkladov".

Veľká väčšina účastníkov sa v referende vyslovila za odvolanie Basesca, celková účasť však bola o niečo nižšia ako 50 percent registrovaných voličov a nebola tak splnená podmienka platnosti. Vo vládnej koalícii sa teraz ozývajú hlasy, aby sa na výpočet pomernej účasti použili iné údaje.

Konečné slovo bude mať ústavný súd, ktorý o platnosti výsledkov referenda rozhodne 31. augusta. Po tom, ako súd oznámil, že po vyžiadaní voličských zoznamov dostal protirečivé údaje, začala vo veci konať prokuratúra.

Tá sa zameriava na podozrenia, že ide o výsledok nátlaku zo strany niektorých vládnych politikov. O "neprijateľnom nátlaku" hovorí aj bývalý minister vnútra Ioan Rus, ktorý v pondelok oznámil svoju rezignáciu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Silné zemetrasenia zasiahli Irán, obete zatiaľ nehlásia
<< predchádzajúci článok
Polícia hľadá vlamača do Dómu sv. Martina v Bratislave