Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2018

Rumunského exprezidenta Iliesca obvinili zo zločinov proti ľudskostiRumunská vojenská prokuratúra obvinila v utorok bývalého prezidenta Iona Iliesca z údajných zločinov proti ľudskosti počas násilného povstania, ktoré zvrhlo komunistického ...Zdieľať
Ion Iliescu Foto: TASR/AP Photo
Bukurešť 17. apríla (TASR) - Rumunská vojenská prokuratúra obvinila v utorok bývalého prezidenta Iona Iliesca z údajných zločinov proti ľudskosti počas násilného povstania, ktoré zvrhlo komunistického lídra Nicolae Ceaušesca v decembri 1989. Informoval o tom spravodajský server BalkanInsight.com.


Prokuratúra si 88-ročného Iliesca predvolala v utorok ráno a oznámila mu obvinenie. Bývalá hlava štátu strávila na prokuratúre približne hodinu a odmietla obvinenie komentovať.

Rumunský prezident Klaus Iohannis schválil 13. apríla žiadosť na stíhanie Iliesca a expremiéra Petreho Romana pre obvinenia zo zločinov proti ľudskosti za ich úlohu počas krvavej protikomunistickej revolúcie v krajine. Prezident potom požiadal ministra spravodlivosti, aby pristúpil k stíhaniu Iliesca, Romana, ako aj bývalého podpredsedu vlády Gelu Voicana Voiculesca.

Všetci traja založili Front národnej spásy v čase, keď došlo k zvrhnutiu komunistického lídra Ceaušesca a jeho neskoršej poprave 25. decembra 1989. Agentúra AP pripomína, že počas rumunského povstania zahynulo približne 1104 ľudí - veľká väčšina po Ceaušescovom zvrhnutí.

Iliesca, bývalého popredného komunistického predstaviteľa, zvolili za prezidenta trikrát. Dlhodobo popieral, že by mal moc nad milíciami a inými, ktorí strieľali do neozbrojených demonštrantov počas povstania.

Takmer tri desaťročia po páde komunizmu odsúdili za straty na životoch v čase revolúcie iba dvoch generálov, pričom zostávajú pochybnosti, či povstanie bolo ozajstnou revolúciou alebo vojenským pučom, dodáva agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Organizátori Národného stretnutia mládeže P18 zverejnili program
<< predchádzajúci článok
Grécka polícia zadržala migrantov, ktorí nelegálne prišli z Turecka

Rumunského exprezidenta Iliesca obvinili zo zločinov proti ľudskosti - diskusné fórum čitateľov