Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. marca 2011

RUMUNSKO: Parlament hlasuje o dôvere aj zákonníku práce



Rumunský premiér Emil Boc spojil utorňajšie hlasovanie o novom zákonníku práce, ktorý kritizujú tamojšie odbory, s hlasovaním o dôvere vláde. "Tento návrh zákona je ...



Zdieľať
emil boc Emil BocFoto: SITA/APBUKUREŠŤ 8. marec (WEBNOVINY) - Rumunský premiér Emil Boc spojil utorňajšie hlasovanie o novom zákonníku práce, ktorý kritizujú tamojšie odbory, s hlasovaním o dôvere vláde. "Tento návrh zákona je mimoriadne dôležitý. Zameraný je na vytváranie viacerých pracovných miest, ako aj na boj proti nelegálnej práci," povedal Boc poslancom parlamentu. "Globálna ekonomická kríza ukázala, že potrebujeme zlepšiť flexibilitu na trhu práce," dodal. Podľa nového zákonníka sa predĺži maximálna dĺžka práce na dobu určitú z dvoch na tri roky.


Zamestnávatelia budú tiež môcť ponúknuť prácu na dobu určitú tomu istému zamestnancovi až trikrát po sebe.
Cartel Alfa, hlavný odborový zväz v Rumunsku, návrh zákona kritizoval a na svojej internetovej stránke uviedol, že "to povedie k väčšej neistote pre zamestnancov". Odborom sa nepáči nová metóda pre vypočítavanie maximálneho počtu pracovných hodín, ako aj články "oslabujúce kolektívne pracovné zmluvy".

"Nemôžeme akceptovať dokument, ktorý mení zamestnancov na moderných otrokov," uviedla ešte minulý týždeň pre tlačovú agentúru Mediafax Doina Fanicová, líderka odborov združujúcich zdravotníckych pracovníkov. Argumentovala tým, že začnú prevládať zmluvy na dobu určitú, pričom prepustení zamestnanci tak už nebudú dostávať odstupné.

Boc však pred týždňom povedal: "Nový zákonník práce zamestnancom zjednoduší vyhľadávanie pracovných miest a budú vďaka nemu lepšie platení... Podobne pre zamestnávateľov zjednoduší prijímanie ľudí." Výmenou za to však návrh zákonníka, ktorý novelizuje text prijatý v roku 2003, zavádza tvrdšie sankcie zamerané proti čiernemu pracovnému trhu. Zamestnávateľom, ktorí príjmu viac ako piatich ľudí bez legálnej zmluvy, hrozí odňatie slobody na jeden až dva roky. "Vstup Rumunska do Európskej únie v roku 2007 a vážna ekonomická kríza, ktorá zasiahla krajinu, spôsobili, že bolo nevyhnutné novelizovať zákonník platný v súčasnosti," vysvetlil vtedy Boc.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ČR: Vyše polovica Čechov je nespokojná s vlastnou vládou
<< predchádzajúci článok
SLOBODA ZVIERAT: Starostovia by nemali ignorovať túlavé psy