Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. decembra 2023

Rusi plánujú prezidentské voľby aj na okupovaných územiach, hlasovanie bude podľa Ukrajiny neplatnéRuské volebné orgány v pondelok oznámili, že sa chystajú usporiadať prezidentské voľby aj v štyroch čiastočne okupovaných ...Zdieľať
crimea_russia_anniversary_79995 676x451 11.12.2023 (SITA.sk) - Ruské volebné orgány v pondelok oznámili, že sa chystajú usporiadať prezidentské voľby aj v štyroch čiastočne okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré Moskva nelegálne anektovala vlani.


Predmetný výnos, ktorý prijal ústredný volebný výbor, sa týka Ruskom kontrolovaných častí Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Zaporižžskej oblasti, ako aj polostrova Krym, ktorý Rusko nelegálne anektovalo ešte v roku 2014.

Voľby budú v marci


Ruské prezidentské voľby sa budú konať 17. marca. Vodca Vladimir Putin už oznámil, že bude znova kandidovať a je v podstate jasné, že vyhrá ďalšie šesťročné funkčné obdobie.

Už v septembri Rusko usporiadalo voľby v anektovaných územiach do Moskvou kontrolovaných orgánov. Ukrajina a jej západní spojenci ich odsúdili ako podvod.

Reakcia Ukrajiny


Ukrajina odsúdila úmysel Moskvy usporiadať prezidentské voľby na anektovaných územiach.

Jej ministerstvo zahraničia upozornilo, že každé takéto hlasovanie v okupovaných regiónoch bude „neplatné" a uviedlo, že všetci medzinárodní pozorovatelia vyslaní na monitorovanie ruských volieb budú „čeliť trestnej zodpovednosti".

Rezort vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo zámery Ruska a uvalilo sankcie na zainteresované strany.


Zdroj: SITA.sk - Rusi plánujú prezidentské voľby aj na okupovaných územiach, hlasovanie bude podľa Ukrajiny neplatné © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruské osobné lietadlo bolo nútené núdzovo pristáť, na palube sa nachádzal rádioaktívny materiál
<< predchádzajúci článok
Spojenci ani právnici sa niekoľko dní nevedia spojiť s Navaľným, neobjavil sa ani na súde