14. septembra 2007

Rusi postúpili do semifinále ME v basketbale

Z prvých dvoch štvrťfinálových duelov na majstrovstvách Európy v basketbale mužov vo štvrtok v Madride postúpili do semifinále tímy Ruska a Španielska. V úvodnom štvrťfinále v Palacio de ...

MADRID 14. septembra (WEBNOVINY) - Z prvých dvoch štvrťfinálových duelov na majstrovstvách Európy v basketbale mužov vo štvrtok v Madride postúpili do semifinále tímy Ruska a Španielska. V úvodnom štvrťfinále v Palacio de Deportes si Rusi v dramatickom súboji poradili s Francúzmi 75:71 (39:42). Ich súperom v semifinále bude víťaz piatkového súboja Litva - Chorvátsko (19.00 h). Ruskí basketbalisti postúpili medzi kvarteto najlepších po prvý raz za posledných 10 rokov. V roku 1997, keď sa šampionát konal rovnako na španielskej pôde, skončili na 3. mieste.

Rusi odplatili Francúzom štvrťfinálovú prehru spred štyroch rokov zo Švédska. Basketbalisti z krajiny galského kohúta boli tri štvrtiny zápasu prakticky neustále vo vedení, ale v záverečnej desaťminútovke prevzali iniciatívu Rusi, ktorých strelci mali v dramatickom závere pevnejšie nervy. O postupe ruského tímu sa rozhodlo až v záverečných sekundách zápasu, keď zverenci trénera Clauda Bergeauda nepremenili tri trestné hody. Neúspešné boli hviezdy NBA. Najskôr dvakrát Boris Diaw a následne raz neuspel Tony Parker. "Boli to veľmi dôležité momenty. Snažil som sa maximálne sústrediť. Vedel som, že do konca zápasu nezostáva veľa času," sucho komentoval jeden z rozhodujúcich momentov zápasu Diaw a dodal: "Trestného hody sú súčasťou hry a najmä v závere ich treba premieňať. Taktiež naša obrana nebola v posledných minútach príliš pevná."

Tréner Ruska, pôvodom Američan, David Blatt bol po stretnutí na svojich zverencov patrične hrdý. "Zdolali sme jedno z najlepších mužstiev na svete. Pred dvoma rokmi sme začali novú etapu ruského basketbalu a výsledky tvrdej práce sa dostavili. Vzorom nám bolo práve Francúzsko, ktorého tréner má dlho k dispozícii skupinu hráčov, ktorú mohol formovať. Ak máte kvalitný káder a dostatok priestoru, úspechy sa dostavia. Francúzi boli toho príkladom," povedal Blatt, ktorý vyzdvihol najmä prínos J.R. Holdena. "Až do štvrtej štvrtiny bol neviditeľný v ofenzíve, ale vynikajúco pokryl dnes možno najlepšieho rozohrávača na svete Parkera a napokon zaznamenal aj dôležité trojky," dodal Blatt.
V druhom semifinále domáci Španieli podľa predpokladov zdolali reprezentáciu Nemecka hladko 83:55 (40:27).

Obhajcovia striebra Nemci, ktorí sa do štvrťfinále prešmykli až na poslednú chvíľu, boli vysokému favoritovi a úradujúcemu majstrovi sveta vyrovnaným súperom iba v prvej päťminútovke stretnutia. Tím okolo Dirka Nowitzkého viedol poslednýkrát 9:8, potom už boli vpredu stále Španieli. Lídrom víťazného tímu bol rozohrávač Jose Manuel Calderón, autor 17 bodov. Španielom sa vydarila odplata za tesnú prehru zo semifinále ME 2005 v Srbsku, keď Nemci vyhrali 74:73. "Základný cieľ sme splnili. Sme v semifinále a máme za sebou skvelé obecenstvo. Z vysokého víťazstva netreba vyvodzovať veľké veci. Hrali sme ako tím, ubránili sme Nowitzkého a dokázali zabrať počas celých 40 minút. To je podstatné," hodnotil Calderón. Španielsky súper pre semifinále vzíde z atraktívneho piatkového duelu Slovinsko - Grécko (21.30 h).