Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. novembra 2010

Rusi varujú strednú Európu pred výpadkami dodávky ropyOdberatelia ruskej ropy v Českej republike, na Slovensku a v Maďarsku by mohli mať tohtoročnú zimu problémy s nedostatkom ropy. Ako informovalo utorňajšie vydanie ruského ...Zdieľať
ropa rafineria Ilustračné foto: SITA/APBRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) - Odberatelia ruskej ropy v Českej republike, na Slovensku a v Maďarsku by mohli mať tohtoročnú zimu problémy s nedostatkom ropy. Ako informovalo utorňajšie vydanie ruského denníka Vedomosti, ruská spoločnosť Transnefť varovala pred možnými výpadkami prepravy ropy. Ruská firma Transnefť má podľa slov svojho hovorcu Igora Ďomina v pláne poslať európskym spotrebiteľom list s varovaním.


Dôvodom neštandardnej situácie je podľa listu preprava venezuelskej ropy z juhoukrajinského prístavu Odesa ropovodom Odesa-Brody a ďalej jednou z vetví ropovodu Družba do bieloruskej rafinérie. Rovnaký úsek ropovodu Družba s paralelnou vetvou slúži aj pre prepravu ruskej ropy do strednej Európy. Ropovod je plne vyťažený, nemá rezervu a vzniká nedostatok kapacít pre prípad vyššieho dopytu v zimnom období.

Bielorusko odoberá venezuelskú ropu kvôli sporom s Ruskom o clo na ruskú ropu. Viceprezident spoločnosti Transnefť Michail Arustamov uviedol, že ruská ropa je aj s clom lacnejšia ako venezuelská a postup Bieloruska označil za "politické hry".

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
S prechodným obdobím v návrhu o RTS Krajcer nie je spokojný
<< predchádzajúci článok
Maďarič vyzval Krajcera na odstúpenie z kresla

Rusi varujú strednú Európu pred výpadkami dodávky ropy - diskusné fórum čitateľov