Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

01. marca 2010

Rusi žiadajú vysvetlenie, niektorí aj hlavyVeľké rozpaky zavládli v športovej veľmoci Rusku po skončení XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri. Jedno ruské oko plače nad katastrofálnymi výsledkami výpravy, druhé ...Zdieľať
Foto: SITA/AP


MOSKVA 1. marca (WEBNOVINY) - Veľké rozpaky zavládli v športovej veľmoci Rusku po skončení XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri. Jedno ruské oko plače nad katastrofálnymi výsledkami výpravy, druhé sa teší na nasledujúcu zimnú verziu olympijských hier - Soči 2014. Oba pohľady sa však stretávajú vo varujúcom geste. Štyri roky pred veľkou ruskou premiérou ZOH sa reprezentanti tradičnej športovej bašty vrátili z Kanady s najhoršou vizitkou v histórii podujatí pod piatimi kruhmi. V medailovej bilancii skončili na 11. mieste, keď získali iba tri zlaté medaily, 5 strieborných a 7 bronzových. Niet divu, že prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v pondelok vyzval osoby zodpovedné za prípravu olympionikov, aby odstúpili.

"Musíme začať od základov. Sovietsky systém riadenia športu je v troskách, musíme postaviť nový. Istý čas sme možno trpeli nedostatkom financií, ale teraz ich máme viac, ako potrebujeme. Preto sa musíme naučiť, ako ich efektívne využívať, vybudovať infraštruktúru, osvojiť si princípy manažovania," pustil sa do analýzy krízového stavu štvornásobný olympijský víťaz v plávaní Alexander Popov a pokračoval: "Musíme venovať oveľa viac pozornosti mládeži, aby sme ju viedli k láske a hrdosti na túto krajinu. Stratili sme našu národnú hrdosť zo sovietskych čias."

Viceprezident Ruského olympijského výboru Vladimir Vasin sa sťažoval na odliv ruských športovcov do iných krajín, čo je aj prípad úspešnej biatlonistky v slovenských farbách Anastasie Kuzminovej. "V olympijskej dedine som počul ruštinu z úst množstva športovcov z iných výprav. Naši odborníci sa rozutekali do celého sveta. Rusko bolo v ostatných rokoch najväčším darcom pre svetový šport," lamentoval Vasin.

Začali sa hľadať aj vinníci ústupu ruskej krasokorčuliarskej školy z pozícií, ktorý sa tiež prejavil rapídnym úbytkom medailí. Vo Vancouveri získali pódiové umiestnenia iba strieborný Jevgenij Pľuščenko v súťaži sólistov a bronzoví tanečníci Oxana Domninová a Maxim Šabalin. Trpkú príchuť mala najmä detronizácia v športových dvojiciach, kde po 46 rokoch skončil ruskú nadvládu na ZOH čínsky pár Šen Sue, Chon-po Čao. Trojnásobná olympijská víťazka Irina Rodninová vyvodzuje personálnu zodpovednosť za neutešenú situáciu voči prezidentovi Ruskej krasokorčuliarskej federácie Valentinovi Pisejevovi. "Myslím si, že Pisejev nesie osobnú zodpovednosť za zlyhanie nášho krasokorčuľovania vo Vancouveri. Naši funkcionári by nemali počas súťaží iba samoľúbo vysedávať na tribúnach, ale nadväzovať kontakty so svojimi kolegami, rozhodcami, aby sa stali súčasťou života medzinárodnej federácie," povedala Rodninová pre Komsomoľskú Pravdu a vzápätí na Pisejevovu adresu dodala: "Poctiví ľudia z krasokorčuliarskej scény s ním nechcú mať nič spoločné. Nerešpektujú ho. Jeho reputácia je, žiaľ, reputáciou celej krajiny." Rusku po polstoročí zostalo bez zlata z olympijských krasokorčuliarskych súťaží žiadnu. "Pisejev by mal po tejto katastrofe sám odstúpiť, ale ja na zázraky neverím. Myslím si, že federácia by mala zvoliť nového prezidenta. Potrebujeme sviežu a nezaujatú osobnosť. Radšej nech je to šikovný manažér ako odborník na krasokorčuľovanie," nechala sa počuť 60-ročná Rodninová, ktorá vo svojej kariére nepoznala na zimných olympijských hrách chuť prehry. V roku 1972 v Sappore triumfovala v športových dvojiciach s Alexejom Ulanovom a v Innsbrucku 1976 a v Lake Placid 1980 so svojím neskorším manželom Alexandrom Zajcevom.

Rodninová si neodpustila ani kritiku prezidenta Ruského olympijského výboru Leonida Ťagačova: "Rozhodoval o prideľovaní prostriedkov z rozpočtu na prípravu olympionikov. Preto je zodpovedný za každý rubeľ či dolár, ktorý sa nevrátil v podobe úspechu." K jej výzve sa pridal aj predseda hornej snemovne Štátnej dumy Sergej Mironov, ktorý žiada navyše hlavu ministra športu Vitalija Mutka. "K prvému marcu očakávam listy s ich rezignáciami. Považujem to za jediný správny a logický krok," povedal Mironov.

Premiér Vladimir Putin bol doteraz zdržanlivý. "Samozrejme, že sme čakali viac. Ale niet dôvodu, aby sme teraz klesali na duchu, sypali si popol na hlavu a mučili sa reťazami," tíšil volanie po stínaní hláv Putin.

SITA, AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svetový rekord Rusiek v štafete na 4 x 800 m
<< predchádzajúci článok
Olympijských medailistov B. Bystrica privíta

Rusi žiadajú vysvetlenie, niektorí aj hlavy - diskusné fórum čitateľov