24hod.sk    Šport    ZOH Soči 2014

18. februára 2014

Rusi zvíťazili nad Nórmi 4:0, vo štvrťfinále proti Fínom

Ruský hokejista Alexander Radulov (vľavo) sa teší po strelení gólu v osemfinále hokejového olympijského turnaja Rusko - Nórsko na ZOH v Soči 18. februára 2014. Foto: TASR/AP
Soči 18. februára (TASR) - Ruskí hokejisti zvíťazili v druhom zápase kvalifikácie o štvrťfinále olympijského turnaja v Soči nad Nórskom vo vypredanej Boľšoj aréne 4:0. V najlepšej osmičke sa stretnú v stredu o 13.30 s Fínskom.

Strojcom víťazstva domácich bol Alexander Radulov, ktorý mal prsty v troch góloch zbornej. V 25. minúte skóroval za výdatného prispenia korčule obrancu Jonasa Holösa, na konci druhej tretiny asistoval pri presnom zásahu Iľju Kovaľčuka a v závere pridal do prázdnej nórskej bránky tretí ruský gól. Výhru favorita spečatil 40 sekúnd pred koncom Alexej Tereščenko.

Svoje zastúpenie v zápase malo aj Slovensko v osobe čiarového rozhodcu Miroslava Valacha. Nórom výrazne chýbal útočník Mats Zuccarello-Aasen, hráča NY Rangers vyradilo zranenie ruky.

Rusi sa podľa očakávania od úvodu vrhli do ofenzívy, súper však zodpovedne bránil, poctivo vykrýval priestor pred svojím brankárom a dal favoritovi jasne najavo, že bude tvrdým orieškom. Zborná sa dostávala do nebezpečných situácií iba sporadicky, aj to paradoxne nie po svojich obávaných kombináciách, ale po strelách od modrej. V 7. minúte pálil z diaľky Vojnov, Popov dorážal z uhla a puk poskakoval okolo Haugena, no nenašiel sa nik na dorážku. Dvakrát sa v I. tretine prezentoval Ovečkin, raz zo svojej typickej pozície mieril tesne mimo a vzápätí po sťahovačke vyprášil ľavý betón brankára. Nóri potom bez ujmy prežili ruskú presilovku a v 19. min si vydýchli, keď na chvíľu zabudli na Siomina, ktorý unikol po pravom krídle, Haugen si aj po tejto situácii držal čisté konto.

Domáci hnaní vypredaným hľadiskom sa aj v druhej časti vytrvalo tlačili do zakončenia. Nórske defenzívne hradby sa im podarilo prelomiť až v 25. minúte a pomohla im náhoda, po individuálnej akcii Radulova si puk korčuľou nešťastne zrazil do siete obranca Holös - 1:0. Rusov gól ešte viac nabudil a ešte silnejšie zovreli súpera. Dacjuk skúšal v presilovke zasunúť puk vedľa ľavej žrde, následne úplne voľný Kovaľčuk zblízka "premáchol" puk a rad šancí zakončil Radulov, ktorý po prieniku trafil Haugenovi priamo do lapačky. A práve Radulov bol tým mužom, ktorý mal prsty aj v druhom zásahu domácich. V 38. min vybojoval puk, jeho tečovaná strela sa odrazila od pravej žŕdky ku Kovaľčukovi a ten zblízka upratal puk do siete - 2:0. V závere tretiny mohol zvýšiť náskok Siomin, v sľubnej pozícii mieril vedľa. Severania sa v tejto dvadsaťminútovke ani poriadne nedostali za polovicu.

Tretie dejstvo odštartovali zverenci Zinetulu Biľaletdinova presilovkou, v ktorej si Haugen takmer sám zrazil puk za chrbát, zachránila ho žŕdka. V 45. min obranca Belov posadil do sóloúniku Tarasenka, ten ani na dvakrát neprekonal nórskeho brankára, následne minul spomedzi kruhov Anisimov. V 53. min "vikingovia" prepadli, Ovečkin však svoje sólo nezakončil dôraznejšie, najmä kvôli faulu M. Olimba. Rozhodcovia prekvapujúco uchránili Nórov od trestného strieľania. V 56. min predviedol nádherný prienik Dacjuk, bekhendom ale Haugena neprekonal. Až v samom závere favorit zvoľnil tempo a doprial súperovi trochu viac priestoru. Nóri museli hrať v závere vabank, odvolali brankára, čo využil muž zápasu Radulov a do opustenej bránky pridal tretí gól. Bodku za stretnutím dala trefa Tereščenka - 4:0.

kvalifikácia o štvrťfinále (Ľadový palác Boľšoj):

Rusko - Nórsko 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Góly: 25. Radulov (Dacjuk), 38. Kovaľčuk (Radulov, Dacjuk), 59. Radulov (Dacjuk), 60. Tereščenko (Tichonov, Tarasenko). Rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Pollock (Kan.) - McElman (USA), VALACH (SR), vylúčení: 1:3, presilovky a oslabenia: 0:0.

Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Markov, Jemelin, Medvedev, Nikitin, Belov, Ťjutin - Radulov, Dacjuk, Kovaľčuk - Popov, Malkin, Ovečkin - Siomin, Anisimov, Kuľomin - Tarasenko, Tereščenko, Ničuškin - Tichonov

Nórsko: Haugen – Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Solberg, Ödegaard, Sorvik - Skröder, Thoresen, K.A. Olimb - M. Olimb, Bastiansen, Rosseli Olsen – Dahlström, Ask, Roest - Forsberg, Hansen, Röymark - Olden