Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. augusta 2016

Ruské úrady chcú stopnúť samovraždy tínedžerov kontrolou online obsahu



Ruské úrady chcú predísť ďalším samovraždám tínedžerov sériou opatrení, ktoré by poskytovateľom internetu a administrátorom sociálnych sietí zabránili ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský
Moskva 10. augusta (TASR) - Ruské úrady chcú predísť ďalším samovraždám tínedžerov sériou opatrení, ktoré by poskytovateľom internetu a administrátorom sociálnych sietí zabránili umiestňovať na svojich stránkach obsah navádzajúci mládež na spáchanie samovraždy.


Vlani v Rusku spáchalo samovraždu 685 neplnoletých, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na analýzu kriminogénnej situácie v Rusku, o ktorej dnes rokovala medzirezortná komisia na Vyšetrovacom výbore Ruskej federácie.

Analýza ukázala, že mládež pácha samovraždy pod vplyvom informácií zo sociálnych sietí a ďalších internetových zdrojov. Potvrdil to dnes v Moskve oficiálny predstaviteľ Vyšetrovacieho výboru Vladimir Markin. Dodal, že podľa policajných orgánov treba čo najskôr posúdiť možnosť monitorovania "suicidálneho" obsahu na sociálnych sieťach vybraným štátnym orgánom.

Markin tiež poukázal na to, že v ruskom trestnom zákonníku chýba ustanovenie o trestnej zodpovednosti za navádzanie iných na samovraždu. Účastníci dnešnej schôdzky v Moskve preto navrhli pripraviť v tomto zmysle novelu príslušnej časti zákonníka.

Kvôli vysokému počtu samovrážd tínedžerov v ostatých rokoch sa v Rusku začalo hovoriť o ich epidémii. Splnomocnenec pre práva detí Pavel Astachov však tento "fenomén" označil skôr za národnú tragédiu.

Veľkú odozvu ruskej verejnosti vyvolal článok denníka Novaja Gazeta o samovraždách mladistvých, ktorý vychádzal z výsledkov pátrania rodičov po príčinách smrti ich detí. Zistilo sa tak, že na sociálnej sieti VKontakte - čo je ruská obdoba Facebooku - je niekoľko uzavretých skupín, ktorých administrátor cieľavedome a systematicky nabáda diskutujúcich, aby svoje problémy riešili samovraždou. Manipulácia s členmi skupiny má často formu interaktívnej hry, ktorej poslednou úrovňou je práve samovražda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajinskí díleri ukrývali drogy v maďarskej paprike
<< predchádzajúci článok
V bratislavskej Umelke nájdete textilnú výstavu našich výtvarníkov