Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. septembra 2023

Ruskí vojaci páchajú na Ukrajine vojnové zločiny, podľa Rady UNHCR o tom existujú nepretržité dôkazyExistujú „nepretržité dôkazy“, že ruské sily páchajú na Ukrajine vojnové zločiny, uviedla vyšetrovacia komisia Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské ...Zdieľať
russia_ukraine_war_72391 d1922b0bc256405fb5aad912b4f5fec9 676x451 25.9.2023 (SITA.sk) - Existujú „nepretržité dôkazy“, že ruské sily páchajú na Ukrajine vojnové zločiny, uviedla vyšetrovacia komisia Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC).


Útoky na Ukrajine podľa nej zahŕňajú „nezákonné útoky výbušnými zbraňami, útoky poškodzujúce civilistov, mučenie, sexuálne a rodovo podmienené násilie a útoky na energetickú infraštruktúru“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Útoky viedli k civilným obetiam


Nezávislá medzinárodná vyšetrovacia komisia pre Ukrajinu uviedla, že zdokumentovala útoky výbušnými zbraňami na obytné budovy, funkčné zdravotnícke zariadenie, železničnú stanicu, reštauráciu, obchody a komerčné sklady.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Tieto útoky viedli k civilným obetiam, poškodeniu alebo zničeniu kľúčových zariadení a narušeniu základných služieb a zásobovania,“ vysvetlila.

„Vždy, keď som odpovedal, že niečo neviem alebo si nepamätám, dali mi elektrické šoky... Neviem, ako dlho to trvalo. Pripadalo mi to ako večnosť,“ povedala jedna z obetí mučenia, ktoré vypočula komisia.

Vyšetrujú aj kolaps Kachovky


Ruskí vojaci okrem iného podľa vyšetrovacej komisie páchali sexuálne násilie na ženách vo veku od 19 do 83 rokov.

Komisia zároveň pokračuje vo „vyšetrovaní jednotlivých situácií údajných presunov maloletých bez sprievodu ruskými orgánmi do Ruskej federácie“ a tiež sa venuje príčine kolapsu Kachovskej priehrady z júna.Zdroj: SITA.sk - Ruskí vojaci páchajú na Ukrajine vojnové zločiny, podľa Rady UNHCR o tom existujú nepretržité dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko kritizuje arménskeho premiéra Pašinjana, jeho krajine však v konflikte s Azerbajdžanom nepomáha
<< predchádzajúci článok
Orbán odmieta podporiť Ukrajinu, pokiaľ na svojom území neobnoví práva maďarskej menšiny