Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. júna 2017

Rusko 6. júna slávi Puškinov deň Ruska aj Deň ruského jazyka



Akexander Sergejevič Puškin.



Zdieľať
Akexander Sergejevič Puškin. Foto: circololettori.it
Moskva/Petrohrad 6. júna (TASR) - Početnými kultúrnymi, literárnymi, filmovými i osvetovými podujatiami a prednesmi poézie mnohí obyvatelia Ruskej federácie tradične slávia Puškinov deň Ruska. Pripadá na 6. júna, na deň narodenia básnika, prozaika a dramatika Alexandra Sergejeviča Puškina (1799-1837). V roku 2017 si kultúrny svet pripomenie 218. výročie jeho narodenia.


Z iniciatívy Organizácie Spojených národov (OSN) sa deň narodenia A. S. Puškina pripomína od roku 2010; z rozhodnutia prezidenta Ruskej federácie sa od roku 2011 slávi aj ako Deň ruského jazyka.

Prvýkrát sa v Petrohrade v dňoch 7. júna - 6. októbra tohto roku uskutoční festival venovaný Puškinovi - PuškinFest. Hlavnou úlohou podľa organizátorov je poskytnúť návštevníkom možnosť pozrieť sa novými očami na kultúrne dedičstvo veľkého básnika, na jeho pobyt v meste na Neve a miesta v ňom súvisiace s Puškinom.

V Moskve sú slávnosti spojené s Puškinovým dňom Ruska pripravené na 3.-6. júna.

Puškinov deň Ruska pripomína milovníkom poézie a literatúry význam tvorby veľkého básnika nielen pre Petrohrad a samotné Rusko, ale aj pre celú svetovú literatúru. Rusi podčiarkujú, že ak hovoria o "veľkom" básnikovi", myslia to doslova a dátum 6. jún považujú za najdôležitejší v dejinách ruskej kultúry.

V sovietskych časoch sa deň narodenia veľkého básnika slávil ako Puškinov sviatok poézie. Bez ohľadu na spoločenské zriadenie a životnú úroveň mal tento deň v mysliach a srdciach Rusov významné miesto. Puškinov sviatok poézie od roku 1997 nesie názov Puškinov deň Ruska. Sviatok nadobudol štátny štatút na základe Nariadenia prezidenta Ruskej federácie z 21. mája 1997 "K 200. výročiu narodenia A.S. Puškina" a o zavedení "Puškinovho dňa Ruska". Nový sviatok sa oficiálne začal sláviť v roku 1998.

Slovensko sa môže pochváliť Slovanským múzeom A.S. Puškina v Brodzanoch. Po Puškinovej smrti do kaštieľa chodievala jeho manželka Natalia a deti.

OSN v rámci programu podpory a rozvoja viacjazyčnosti a kultúrnej diverzity vo svojich priestoroch v New Yorku pravidelne slávi Deň ruského jazyka. OSN v rámci svojho programu slávi od roku 2010 každý rok všetkých šesť oficiálnych jazykov - Deň francúzskeho jazyka (20. marca), Deň čínskeho jazyka (20. apríla), Deň anglického jazyka (23. apríla), Deň ruského jazyka (6. júna), Deň španielskeho jazyka (12. októbra) a Deň arabského jazyka (18. decembra).

Rozhodnutie o slávení každého oficiálneho jazyka OSN na jej pôde prijali predstavitelia Departementu informácií OSN v predvečer Medzinárodného dňa materinského jazyka, ktorý pripadá na 21. februára z iniciatívy OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO). Cieľom osláv dní jednotlivých oficiálnych jazykov OSN je zvýšiť informovanosť o histórii, kultúre a rozvoji každého zo šiestich oficiálnych jazykov OSN medzi jej pracovníkmi.

Vtedajší ruský prezident Dmitrij Medvedev 6. júna 2011 podpísal Nariadenie o každoročnom slávení Dňa ruského jazyka 6. júna. V dokumente sa uvádza, že uvedený dátum sa zaviedol "s cieľom zachovania, podpory a rozvoja ruského jazyka ako celonárodného dedičstva národov Ruskej federácie, prostriedku komunikácie a neoddeliteľnej súčasti kultúrneho a duchovného dedičstva svetovej civilizácie".

Ruština patrí medzi najväčšie jazyky sveta a je najrozšírenejším slovanským jazykom. Podľa OSN ruský jazyk ovláda približne 250 miliónov ľudí na svete. Zahraniční kozmonauti, ktorí sa vydávajú na let na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) spolu s ruskými kozmonautmi, sa učia po rusky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pred piatimi rokmi solárne lietadlo doletelo do Maroka
<< predchádzajúci článok
Henry Seely si dal pred 135 rokmi patentovať elektrickú žehličku