Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. marca 2021

Rusko a Čína plánujú postaviť na Mesiaci vedeckú stanicuRoskosmos a Čínska vesmírna agentúra (CNSA) podpísali v roku 2017 dohodu o spolupráci vo vesmíre na roky 2018-2022.Zdieľať
Rusko a Čína plánujú postaviť na Mesiaci vedeckú stanicu

Rusko a Čína podpísali memorandum o porozumení týkajúce sa vybudovania vedeckej stanice na Mesiaci. Informovala o tom v utorok na svojej webovej stránke ruská vesmírna agentúra Roskosmos, uviedla agentúra AFP.


Lunárna stanica bude podľa Roskosmosu navrhnutá ako "komplex zariadení pre experimentálny výskum na povrchu a/alebo obežnej dráhe Mesiaca". Využívať by ju mohli aj ďalšie krajiny, ktoré o to prejavia záujem, a zahraniční partneri.

Roskosmos a Čínska vesmírna agentúra (CNSA) podpísali v roku 2017 dohodu o spolupráci vo vesmíre na roky 2018-2022, pripomína agentúra TASS.

Vlani 1. decembra pristála čínska robotická sonda Čchang-e 5 neďaleko vulkanického útvaru Mons Rümker, kde zozbierala dva kilogramy vzoriek z mesačného povrchu i z podpovrchových vrtov hlbokých približne dva metre. So vzorkami sa 16. decembra úspešne vrátila na Zem.

Ide o tretiu čínsku sondu, ktorá pristála na Mesiaci, a prvú, ktorá sa vrátila na Zem. Čína navyše vlani v júli poslala k Marsu kozmickú loď vezúcu robotické vozidlo a buduje aj vlastnú vesmírnu stanicu.

Naopak, ruský vesmírny sektor v posledných rokoch trpí nedostatkom finančných prostriedkov a korupciou. Po prvom úspešnom štarte kozmickej lode Dragon americkej spoločnosti Space X Rusko vlani stratilo monopol na lety s ľudskou posádkou na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pripomína AFP.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 VESMÍRNA PARÁDA: Aprílovú oblohu ovládnu dva meteorické roje (15. 4. 2018)
 Foto: Veľké finále 2014 - nádherný mesiac - tretí superspln (10. 9. 2014)
 Na Silvestra bude čiastočné zatmenie Mesiaca (29. 12. 2009)
 VIDEO: Zatmenie Mesiaca (17. 8. 2008)
 Čína chce vybudovať základňu na Mesiaci (26. 9. 2007)
 „Rodný list“ Mesiaca a Zeme (26. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Divadlo Aréna zverejní záznamy troch predstavení bezplatne online
<< predchádzajúci článok
Kráľovná Alžbeta II. berie obvinenia Meghan Markleovej z rasizmu vážne

Rusko a Čína plánujú postaviť na Mesiaci vedeckú stanicu - diskusné fórum čitateľov