Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. apríla 2016

Rusko a Čína sa zhodli v názoroch na situáciu v Juhočínskom mori



Na snímke vpravo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a vľavo jeho čínsky rezortný partner Wang I



Zdieľať
Na snímke vpravo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a vľavo jeho čínsky rezortný partner Wang I Foto: TASR/AP
Peking 29. apríla (TASR) - Ministri zahraničných vecí Číny a Ruska sa dnes zhodli v odmietavom stanovisku k rozmiestneniu amerického protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei a vyhlásili, že nezainteresované strany by nemali zasahovať do sporu ohľadom Juhočínskeho mora. Píše o tom agentúra AP.


Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dnes počas návštevy v Pekingu zdôraznil, že kroky Severnej Kórey by nemali slúžiť ako zámienka na rozmiestenie amerického systému THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense).

Jeho čínsky kolega Wang I v súvislosti s tým upozornil, že rozmiestnenie tohto systému priamo ovplyvní bezpečnosť Číny a Ruska.

Lavrov uviedol, že Rusko a Čína sa zhodujú v tom, že KĽDR by sa mala zdržať "akýchkoľvek nezodpovedných krokov". Ministri oboch krajín súčasne poukázali na kontraproduktívnosť a riziko, ktoré predstavujú pokusy využiť konanie Pchjongjangu ako zámienku na posilňovanie vojenského potenciálu v regióne a na dislokáciu batérie globálnej protiraketovej obrany USA.

"Domnievame sa, že všetky otázky týkajúce sa zaručenia bezpečnosti je možné riešiť len na kolektívnej báze," zdôraznil Lavrov.

Wang I uviedol, že záujmom všetkých strán je denuklearizácia Kórejského polostrova, prijatie opatrení vedúcich k stabilizácii situácie v regióne a odstránenie "racionálnych obáv" cestou dialógu a konzultácií. Situáciu na Kórejskom polostrove označil Wang za znepokojujúcu a vyzval všetky strany na dôsledné plnenie rezolúcie č. 2270 Bezpečnostnej rady OSN.

Pokiaľ ide o spory v Juhočínskom mori, ktoré si Čína nárokuje takmer celé, Lavrov vyhlásil, že problém by sa nemal "internacionalizovať" a "žiaden z vonkajších hráčov" by doň nemal zasahovať. Lavrov tým na mysli Spojené štáty, ktoré spochybňujú nároky Pekingu. Podľa Wanga by nezainteresovaní hráči mali hrať konštruktívnejšiu rolu a nekomplikovať situáciu.

Lavrov a Wang počas rokovaní v Pekingu posúdili aj vzťahy s Iránom v kontexte plnenia plánu krokov, ktoré obsahuje dohoda uzavretá medzi vládou v Teheráne a šiestimi mocnosťami o iránskom kontroverznom jadrovom programe. Vymenili si aj názory na vývoj situácie v Sýrii, Iraku a Jemene a hodnotili úroveň dvojstranných vzťahov a spolupráce, najmä v ekonomickej oblasti.

Ako uviedla agentúra TASS, osobitná pozornosť na Lavrovových rokovaniach s čínskymi partnermi bola venovaná príprave návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Číne, ktorá sa uskutoční v júni tohto roku.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Internetový predajca Amazon sa vrátil k zisku
<< predchádzajúci článok
MACCAFERRI CENTRAL EUROPE prispieva k bezpečnosti slovenských diaľnic