Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. januára 2006

Rusko a Čína súhlasia s predložením kauzy Irán BR OSN



Rusko aj Čína súhlasia s návrhom Spojených štátov a EÚ predložiť otázku iránskeho jadrového programu Bezpečnostnej rade (BR) OSN. V utorok v noci sa tieto krajiny pripojili k stanovisku, ...



Zdieľať

LONDÝN 31. januára (WN/SITA/AP/AFP) - Rusko aj Čína súhlasia s návrhom Spojených štátov a EÚ predložiť otázku iránskeho jadrového programu Bezpečnostnej rade (BR) OSN. V utorok v noci sa tieto krajiny pripojili k stanovisku, ktoré už dlhšie zastávajú najmä Spojené štáty, ale aj ich európski spojenci.

Ministri zahraničných vecí piatich stálych členov BR OSN (Spojené štáty, Veľká Británia, Francúzsko, Rusko a Čína) sa v pondelok stretli na neformálnej večeri v rezidencii šéfa britskej diplomacie Jacka Strawa. Po večeri, ktorá nakoniec trvala vyše štyroch hodín a pretiahla sa až do skorého rána, vydali všetci piati spoločné stanovisko, v ktorom vyzývajú Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby otázku iránskeho jadrového programu predložila na rokovanie BR OSN.

Text spoločného komuniké je podľa diplomatov citovaných britskými médiami kompromisom. Spojené štáty, Británia a Francúzsko výmenou za rusko-čínsku podporu súhlasili s tým, že sa Irán neobjaví v agende BR skôr ako v marci. Irán tak dostáva ďalšiu šancu dohodnúť sa s medzinárodným spoločenstvom skôr, než sa kauza objaví na pôde BR.

Podľa francúzskeho diplomata, ktorý si prial zostať v anonymite, Rusko ani Čína spočiatku nechceli podporiť americko-európsky návrh, no nakoniec ich partneri z BR "presvedčili, že musia všetci zaujať spoločné stanovisko".

Zmena stanoviska Ruska a Číny v otázke iránskeho jadrového programu je podľa analytikov prekvapivá. Rusko sa do poslednej chvíle snažilo zachrániť Irán návrhom na spracovávanie iránskeho uránu na ruskom území, s čím koncom minulého týždňa vyjadril podmienečný súhlas aj americký prezident George Bush. Čína sa oficiálnym vyjadreniam k problému doteraz skôr vyhýbala, koncom minulého týždňa však aj ona podporila ruský návrh.

Napriek prekvapivému postoju Ruska a Číny sa viacerí analytici zhodujú, že podpis Moskvy a Pekingu pod spoločné vyhlásenie ministrov zahraničných vecí členských krajín BR OSN ešte neznamená, že Moskva a Peking budú v BR hlasovať za prípadné sankcie proti Iránu.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Al-Zaváhirí vyzval Busha, aby konvertoval na islam
<< predchádzajúci článok
K výmene na poste ministra obrany SR by mohlo prísť v stredu