Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. februára 2007

Rusko a SR by mali rokovať o Transpetrole vo februári



O ďalšom postupe v otázke 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol, ktorý pravdepodobne stále vlastní holandská dcéra krachujúcej ruskej firmy Jukos, Jukos Finance B.V., by mala rokovať ...



Zdieľať

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) - O ďalšom postupe v otázke 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol, ktorý pravdepodobne stále vlastní holandská dcéra krachujúcej ruskej firmy Jukos, Jukos Finance B.V., by mala rokovať ruská a slovenská strana na konci februára. "Na medzivládnej komisii si predstavitelia vymenia informácie a definujú skutočný stav v tejto veci," povedal pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara. Podľa neho stále sú v hre dva varianty, a to buď spätné odkúpenie akcií Slovenskom, alebo predaj spomínaného balíka akcií strategickému partnerovi, ktorý by mal pochádzať z Ruska.

Podľa Zvaru rezort hospodárstva navrhol istú schému, ktorá by mala celý problém dať do pohybu. "Problém by sa mohol vyriešiť tak, že by sa na holandskom súde vytvoril osobitný účet, na ktorý by sa vložili peniaze zodpovedajúce trhovej hodnote 49-percentného podielu Transpetrolu. Tak by sme mohli ďalej pokračovať v rozvíjaní aktivít slovenského prepravcu ropy, pokiaľ by holandský súd nerozhodol, komu minoritný balík vlastne patrí," vysvetlil Zvara. Podľa neho o tom, či 49 % akcií Transpetrolu patrí Jukos Finance B.V. alebo materskej firme Jukos, môže rozhodovať súd aj dva až tri roky.

Ak bude chcieť nejaký strategický investor vstúpiť do Transpetrolu stále platí, že musí splniť niekoľko podmienok. Prvou podmienkou, z ktorej minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek neplánuje ustúpiť, je prenechanie manažérskej kontroly v Transpetrole slovenskej strane. Medzi ďalšie podmienky patrí zvýšenie prepravovanej kapacity ropy cez ropovod Družba, umožnenie prepravy ľahkej kaspickej ropy a prepojenie slovenskej vetvy ropovodu s rakúskym Schwechatom. Právo blokovať predaj 49 % akcií Transpetrolu inej firme si môže Ministerstvo hospodárstva SR (MH) podľa transakčných dokumentov uplatniť do apríla tohto roku. Minister Jahnátek však nemá obavy, že by tento termín mohla ruská strana nejako zneužiť. "Ja nevidím ten apríl ako až taký konečný termín, lebo stanovy spoločnosti nám aj tak dávajú absolútne právo moci. Pokiaľ my neodsúhlasíme nejaké zmeny v orgánoch, alebo neodsúhlasíme nejakého nového akcionára v orgánoch, nevie reálne prevziať moc. On môže byť len akcionárom, ale bez nejakého reálneho vplyvu," povedal na konci decembra minulého roku pre agentúru SITA Jahnátek.

Na spätnom odkúpení Transpetrolu sa Jahnátek dohodol s bývalým vedením holandskej dcéry Jukos Finance, už 9. augusta minulého roka. Bývalých predstaviteľov firmy Jukos Finance Brucea Misamora a Davida Godfreya však 13. augusta odvolal z funkcie správca konkurznej podstaty Eduard Rebgun. Podľa neho totiž bývalí manažéri konali proti záujmom akcionárov, keď rokovali o predaji zahraničných aktív Jukosu. Holandský súd 17. augusta rozhodol, že správca konkurznej podstaty Rebgun má právo uplatňovať si nárok na časť zahraničných aktív firmy, ktoré kontroluje v Holandsku registrovaná spoločnosť Jukos Finance, súd mu však odmietol priznať plnú kontrolu nad spoločnosťou Jukos Finance.

Jukos, kedysi najväčšia ruská ropná spoločnosť, sa rozhodol predať svoj podiel v Transpetrole pre problémy, do ktorých sa dostal, keď mu ruské daňové úrady vyrubili pohľadávku za nezaplatené dane vo výške 27,5 mld. USD. Jukos potom v decembri 2004 prišiel v nútenej aukcii o svoju hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegaz, ktorú získala spoločnosť Rosnefť. Moskovský konkurzný súd 1. augusta tohto roka vyhovel žiadosti konkurzného správcu a vyhlásil bankrot Jukosu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mikuláš Č. skončil v rukách polície
<< predchádzajúci článok
V prípade smrti Jakuba žiadajú sankcie s celoštátnym významom