Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. apríla 2014

Rusko klamalo, armáda zostáva pri ukrajinských hraniciach



Desaťtisíce ruských vojakov sa stále nachádzajú v blízkosti ukrajinských hraníc. Severoatlantická aliancia v utorok informovala, že nie sú žiadne náznaky ich sťahovania napriek tomu, že Rusko ...



Zdieľať
vojak CHARKOV 29. apríla (WEBNOVINY) - Desaťtisíce ruských vojakov sa stále nachádzajú v blízkosti ukrajinských hraníc. Severoatlantická aliancia v utorok informovala, že nie sú žiadne náznaky ich sťahovania napriek tomu, že Rusko oznámilo ich návrat do základní.


"Momentálne nemáme informácie, ktoré by naznačovali stiahnutie ruských jednotiek od ukrajinských hraníc," povedal v utorok nemenovaný predstaviteľ NATO. Dodal, že aliancia pokračuje v nátlaku na Rusko, aby dodržiavalo ženevskú dohodu a v záujme diplomatického riešenia krízy opustilo oblasť hraníc s Ukrajinou.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Ruská vláda v pondelok vo vyhlásení informovala, že jej minister obrany Sergej Šojgu svojmu americkému partnerovi Chuckovi Hagelovi telefonicky oznámil, že ruské jednotky sa po ukončení cvičení vrátili od ukrajinských hraníc na svoje stále pozície.

NATO predtým informovalo, že Rusko má pri hraniciach s Ukrajinou až 40-tisíc vojakov. Ich prítomnosť spôsobuje obavy Ukrajiny aj medzinárodného spoločenstva zo zopakovania krymského scenára na východnej Ukrajine, kde sa proruskí separatisti domáhajú odtrhnutia od Ukrajiny.

Súčasná kríza medzi Západom a Ruskom je najhoršia od studenej vojny. USA a EÚ v pondelok z tohto dôvodu opäť rozšírili sankcie voči ruským predstaviteľom.

Nové sankcie Únie sa dotkli vicepremiéra i šéfa armády

Európska únia v utorok zverejnila mená 15 politikov a vojenských lídrov postihnutých sankciami za angažovanie sa v dianí na východe Ukrajiny.

Na osoby uvedené v oficiálnom vestníku únie sa bude vzťahovať zákaz cestovať do EÚ a zmrazenie majetku. Európska únia už pritom potrestala za marcové pripojenie Krymu 33 Rusov a Ukrajincov.

Najnovšie reštriktívne opatrenia sa dotkli aj ruského vicepremiéra Dmitrija Kozaka zodpovedného za anexiu Krymu, náčelníka generálneho štábu ruskej armády Valerija Gerasimova zodpovedného za cvičenia pri ukrajinských hraniciach či šéfa vojenskej tajnej služby GRU Igora Serguna, ktorý stojí za nasadením svojich ľudí na Ukrajine.

Nechýbajú ani vodcovia proruských separatistických skupín, vedúci predstavitelia Štátnej dumy či aktuálny guvernér anektovaného Sevastopoľu. Oficiálnym dôvodom potrestania zmienených osôb je "podrývanie územnej celistvosti Ukrajiny". Rozhodli o ňom ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ na svojom pondelňajšom zasadnutí v Bruseli.

Spojené štáty v pondelok rovnako zaviedli sankcie proti ďalším siedmim ruským vládnym predstaviteľom a 17 spoločnostiam napojeným na prezidenta Vladimira Putina. Americký prezident Barack Obama oznámil, že sankcie sa zatiaľ nedotknú ekonomických, finančných a priemyselných rezortov ani prezidenta Putina osobne.

Separatisti žiadajú za pozorovateľov OBSE zrušenie sankcií

Vodca proruských ozbrojencov vo východoukrajinskom Slovjansku Vjačeslav Ponomarjov je ochotný rokovať o prepustení zadržaných pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ak Západ zruší sankcie voči separatistom.

Povedal to pre agentúru Interfax v reakcii na rozšírenie zoznamu sankcionovaných osôb zo strany Európskej únie. Patrí medzi nich aj Denis Pušilin, líder samozvanej Ľudovodemokratickej republiky Doneck.

Zadržaných členov OBSE pritom Ponomarjov označil za "vojnových väzňov". Proruskí povstalci už cez víkend prepustili jedného z pozorovateľov OBSE, ktorého minulý týždeň zadržali spolu s jeho ďalšími kolegami. Išlo o občana Švédska. Dôvodom jeho prepustenia sú podľa povstalcov bližšie nešpecifikované zdravotné problémy. Ďalší pozorovatelia pochádzajú z Nemecka, Česka, Dánska, Poľska a Švédska. Proruskí ozbrojenci zadržali členov pozorovacej misie v piatok. Ukrajinské ministerstvo vnútra už rokuje o ich prepustení.

Primátor Charkova je v umelom spánku

Primátor východoukrajinského Charkova je po pondelkovom postrelení v stabilizovanom, ale stále vážnom stave. Potvrdili to predstavitelia nemocnice v izraelskej Haife, kde je Hennadij Kernes hospitalizovaný.

Podľa portálu Kyiv Post sa primátor nachádza v umelom spánku. Za posledné dva mesiace od vypuknutia nepokojov na Ukrajine je šéf charkovskej radnice najprominentnejším predstaviteľom, na ktorého sa pokúsili spáchať atentát.

Päťdesiatštyriročný Kernes po protestoch v Kyjeve, ktoré viedli k zvrhnutiu prezidenta Viktora Janukovyča, apeloval na vytvorenie nezávislého Charkova. Zmenil však názor po tom, ako ho začali obviňovať zo separatizmu v súvislosti s obsadením sídiel regionálnych úradov proruskými ozbrojencami na východe Ukrajiny.

Kernesa postrelili počas športovania. Jeho osobná ochranka za ním šla autom, streľbe však nedokázala zabrániť. Ukrajinské veľvyslanectvo v Tel Avive potvrdilo, že v Kernesovej hospitalizácii nie je zaangažované a pravdepodobne ide o súkromnú iniciatívu rodinných príslušníkov primátora.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Voľný obchod medzi USA a EÚ by pomohol viacerým odvetviam
<< predchádzajúci článok
Slovensko zahalili mraky, hrozia búrky aj padajúce krúpy