Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. apríla 2023

Rusko mení stratégiu na zahraničnú politiku, chce odstrániť pozostatky dominancie USARuský vodca Vladimir Putin podpísal v piatok novú stratégiu o ruskej zahraničnej politike. Tá sa zameriava na obmedzenie „nadvlády“ Západu a ...Zdieľať
russia_putin_53423 676x451 1.4.2023  - Ruský vodca Vladimir Putin podpísal v piatok novú stratégiu o ruskej zahraničnej politike. Tá sa zameriava na obmedzenie „nadvlády“ Západu a identifikuje Čínu a Indiu ako kľúčových partnerov do budúcnosti.

Hlboký rozporNa svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian, podľa ktorého dokument upevňuje hlboký rozpor medzi Ruskom a Západom pre ruskú vojnu na Ukrajine.

Nový 42-stranový dokument, ktorý zverejnili na webstránke Kremľa, okrem iného vyhlasuje, že „Ruská federácia má v úmysle uprednostniť odstraňovanie pozostatkov dominancie Spojených štátov a iných nepriateľských krajín vo svetovej politike“.

Rusko sa podľa neho zameria na „vytvorenie podmienok pre akýkoľvek štát, aby odmietol neokolonialistické a hegemónne ciele“.
 

Radikálne zmeny


Moskva zároveň vyzdvihla väzby s Čínou a Indiou a zdôraznila dôležitosť „prehlbovania väzieb a koordinácie s priateľskými suverénnymi globálnymi centrami moci a rozvoja umiestnenými na euroázijskom kontinente“.

V dokumente tiež opisuje Rusko ako „štátnu civilizáciu“, ktorej úlohou je brániť „ruský svet“ príbuzných kultúr na kontinente. The Guardian pripomína, že koncept „ruského sveta“ používa Kremeľ na ospravedlnenie svojich krokov na Ukrajine, pričom tvrdí, že bráni rusky hovoriacu menšinu v krajine.

Počas zasadnutia bezpečnostnej rady Putin vyhlásil, že aktualizovaná ruská stratégia pre zahraničnú politiku je nevyhnutná v dôsledku „radikálnych zmien“ vo svete.


Zdroj: SITA.sk - Rusko mení stratégiu na zahraničnú politiku, chce odstrániť pozostatky dominancie USA © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
„Som stále nažive“, s humorom dodal pápež František pri prepustení z nemocnice
<< predchádzajúci článok
Minister Naď si na Ukrajine pozrel aj húfnice Zuzana 2, doteraz bola zničená jedna z ôsmich (foto)