Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2009

Rusko obviňuje Ukrajinu z ohrozenia dodávok ropyRuský monopolný prepravca ropy Transnefť v pondelok obvinil Ukrajinu, že svojimi "neprijateľnými" podmienkami ohrozuje plynulosť dodávok. Pokiaľ sa problém urýchlene nevyrieši, Transnefť ...Zdieľať
VLADIVOSTOK 28. decembra (WEBNOVINY) - Ruský monopolný prepravca ropy Transnefť v pondelok obvinil Ukrajinu, že svojimi "neprijateľnými" podmienkami ohrozuje plynulosť dodávok. Pokiaľ sa problém urýchlene nevyrieši, Transnefť preruší dodávky cez ukrajinský prístav Južny, povedal pre agentúru Reuters šéf ruského štátneho monopolu Nikolaj Tokarev. Ukrajina podľa neho vyzvala Rusko na zvýšenie platieb za tranzit a žiada tiež nové garancie týkajúce sa minimálneho objemu prepravovanej suroviny.


"Nemôžeme prijať a neprijímame tvrdé podmienky. (Rokovací) proces pokračuje a ja verím, že to vyriešime pred Novým rokom. Pokiaľ ale budú trvať na svojich podmienkach, prehodnotíme perspektívu dodávok," povedal Tokarev. Na otázku, v čom vidí príčinu sporu, Tokarev odpovedal, že "Ide o čisto politické otázky" súvisiace so situáciou na

Rusko už tento rok zastavilo prepravu ropy cez prístav v ukrajinskej Odesse. Južny tak zostal posledný prístavom na Ukrajine, cez ktorý prechádza ruská ropa na Západ. V prípade zastavenia spolupráce s prístavom Južny budú musieť ruské ropné spoločnosti presmerovať dodávky do iných centier, akými sú čiernomorský prístav Novorossijsk alebo prístav Primorsk v Baltskom mori.

Cez prístavy Odessa a Južny prešlo v roku 2008 viac ako 15 mil. ton ruskej ropy, čo zhruba zodpovedá ročnej spotrebe veľkej rafinérie.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pozatýkali spolupracovníkov opozičných lídrov
<< predchádzajúci článok
NCHZ s novým správcom konkurznej podstaty

Rusko obviňuje Ukrajinu z ohrozenia dodávok ropy - diskusné fórum čitateľov