Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2011

Rusko odsúdilo pozastavenie členstva Sýrie v LAŠRuský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok odsúdil pozastavenie členstva Sýrie v Lige arabských štátov (LAŠ) a označil ho za nesprávne. "Tento krok považujeme za ...Zdieľať
syria MOSKVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok odsúdil pozastavenie členstva Sýrie v Lige arabských štátov (LAŠ) a označil ho za nesprávne.


"Tento krok považujeme za nesprávny," citovali ruské tlačové agentúry Lavrova. "Vyzerá to, že to bolo dopredu plánované," povedal minister v meste Chabarovsk na Ďalekom východe. Podľa ruského šéfa diplomacie "si niekto skutočne neželá, aby sa Sýrčania sami dohodli".

Liga arabských štátov (LAŠ) v sobotu pozastavila členstvo Sýrii, pretože nedodržala podmienky dohody, ktorej cieľom je zastaviť násilie v blízkovýchodnej krajine. Na tento krok vyzvala LAŠ ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW), ktorá obvinila sýrske vládne sily zo zločinov proti ľudskosti na základe systematického násilného potláčania protivládnych protestov.

Lídri podmienili návrat Sýrie do 22-člennej organizácie splnením záväzkov vyplývajúcich z dohody arabských krajín. Tá okrem iného obsahuje prepustenie politických väzňov, stiahnutie armády z obývaných oblastí, voľný pohyb pre médiá a začatie rokovaní s opozíciou. LAŠ v sobotu taktiež vyzvala svoje členské krajiny na stiahnutie veľvyslancov zo sýrskej metropoly Damask.

OSN rozhodnutie LAŠ privítala a jej generálny tajomník Pan Ki-mun tento krok označil za "silný a odvážny". Podľa OSN si boj opozície proti prezidentovi Baššárovi al-Asadovi v Sýrii vyžiadal od polovice marca už najmenej 3500 ľudských životov.

Sýria označila tento krok LAŠ za "ilegálne" konanie pod tlakom USA a západných krajín. Režim prezidenta al-Asada totiž výčitky zoskupenia odmieta ako neopodstatnené.

Rusko odmietlo uvalenie sankcií na Sýriu a trvá na potrebe dialógu. Lavrov obvinil Západ z podpory sýrskej opozície, aby dosiahol zmenu režimu v krajine.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po kauzách sa priškrtí hospodárenie v pôžičkových fondoch
<< predchádzajúci článok
HP market otvorí nové odberné miesto

Rusko odsúdilo pozastavenie členstva Sýrie v LAŠ - diskusné fórum čitateľov