Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. februára 2011

RUSKO: Putin sklamal JeľcinaRuský exprezident Boris Jeľcin bol na konci života sklamaný svojím nástupcom Vladimirom Putinom. V utorok to pre noviny Moskovskij komsomolec povedal ...Zdieľať
boris jelcin vladimir putin Boris Jeľcin a Vladimir Putin v roku 2006Foto: SITA/APMOSKVA 1. februára (WEBNOVINY) - Ruský exprezident Boris Jeľcin bol na konci života sklamaný svojím nástupcom Vladimirom Putinom. V utorok to pre noviny Moskovskij komsomolec povedal bývalý náčelník ruskej armády a Jeľcinov zať Valentin Jumašev. "Nepochybne tu máme tendencie, ktoré by znepokojili Borisa Nikolajeviča a ktoré znepokojujú aj nás," dodal Jumašev, manžel Jeľcinovej dcéry Taťjany. Rusku sa s jeho vtedajšími zdrojmi, možnosťami a priaznivými ekonomickými podmienkami mohlo podľa neho dariť oveľa lepšie. Jeľcin rezignoval na post prezidenta 31. decembra 1999 po výraznom poklese politických preferencií a zdravotných problémoch.

Podľa ruskej ústavy sa stal novým prezidentom vtedajší predseda vlády, ktorým bol Vladimir Putin a ktorého do tejto funkcie presadil Jeľcin. Exprezident zomrel 23. apríla 2007 na zlyhanie srdca vo veku 76 rokov. Putin v rokoch 2000 až 2008 vo funkcii prezidenta upevnil kontrolu štátu nad spoločnosťou a zhoršil vzťahy Moskvy so Západom. Počas svojho života Jeľcin Putina nikdy nekritizoval, no Putin sa nikdy netajil negatívnym názorom na svojho predchodcu. Podľa Jumaševa Jeľcin "nemohol kritizovať svojho politického syna, svoj projekt".

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Každý deň nepokojov v Egypte potlačí cenu ropy nahor
<< predchádzajúci článok
GAŠPAROVIČ: Armáda je v kríze