Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. februára 2012

Rusko stále odmieta návrh rezolúcie o SýriiRusko v utorok večer opäť zopakovalo, že nepodporí nový návrh rezolúcie o Sýrii, ak jednoznačne nevylúči možnosť vojenskej intervencie proti režimu Baššára al-Asada. Ruský ...Zdieľať
bez nazvu NEW YORK 1. februára (WEBNOVINY) - Rusko v utorok večer opäť zopakovalo, že nepodporí nový návrh rezolúcie o Sýrii, ak jednoznačne nevylúči možnosť vojenskej intervencie proti režimu Baššára al-Asada.


Ruský vyslanec pri EÚ Vladimir Čižov zdôraznil, že Moskva bude rezolúciu vetovať, ak jej autori nevezmú do úvahy aj obavy Ruska. Podporu pre zmenu režimu a pre sankcie voči Sýrii jednoznačne vylúčil aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Návrh rezolúcie z dielne európskych a arabských krajín vyzýva al-Asada, aby odovzdal moc svojmu zástupcovi a umožnil sformovanie vlády národnej jednoty. Vyzýva tiež na okamžité zastavenie násilia a porušovania ľudských práv. Členské krajiny OSN tiež vyzýva, aby zastavili dodávky zbraní do Sýrie. Rusko, ktoré má v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) právo veta, je najväčším dodávateľom zbraní do Sýrie.

Spojené štáty, Liga arabských štátov (LAŠ) ako aj Francúzsko a Británia zvyšujú tlak na BR OSN, aby urýchlene prijala novú rezolúciu zameranú na zastavenie násilností v Sýrii. Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová v BR OSN vyhlásila, že bez rezolúcie ponesie medzinárodné spoločenstvo časť zodpovednosti za násilnosti proti sýrskym civilistov. "Všetci vieme, že al-Asadov režim sa blíži ku koncu. Otázkou je, koľko nevinných životov si zmena ešte vyžiada," vyhlásila počas rokovania BR OSN.

Rokovania o znení rezolúcie pokračujú, pričom vyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin vyjadril nádej, že BR OSN dospeje ku kompromisu. "Je to nielen možné, ale aj nevyhnutné," vyhlásil. Podobne sa vyjadril aj francúzsky minister zahraničia Alain Juppé, ktorý nevylučuje nájdenie názorovej zhody s Ruskom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lístok na vlak možno kúpiť aj cez mobil s internetom
<< predchádzajúci článok
Čistý zisk spoločnosti Gazprom v treťom štvrťroku klesol

Rusko stále odmieta návrh rezolúcie o Sýrii - diskusné fórum čitateľov