Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. októbra 2010

Rusko úspešne otestovalo medzikontinentálnu streluRuská armáda v piatok uskutočnila úspešný test novej medzikontinentálnej strely typu Bulava, ktorá je schopná niesť jadrové hlavice. Hovorca ruského ...Zdieľať
bez nazvu Foto: Ilustračné foto SITA/AP

MOSKVA 29. októbra (WEBNOVINY/AFP) - Ruská armáda v piatok uskutočnila úspešný test novej medzikontinentálnej strely typu Bulava, ktorá je schopná niesť jadrové hlavice. Hovorca ruského ministerstva obrany o tom informoval prostredníctvom vyhlásenia, ktoré citovali tamojšie tlačové agentúry. Strelu podľa neho odpálili v skorých ranných hodinách z ponorky Dmitrij Donský v Bielom mori na severozápade Ruska. Cieľom bola 6000 kilometrov vzdialená strelnica Kura na polostrove Kamčatka. Podľa vyhlásenia skúška prebiehala podľa plánu a hlavice zasiahli určené miesto.

Ide tak už o druhý úspešný test po tom, ako početné zlyhania spôsobili prerušenie vývojového programu na 10 mesiacov. Ako uviedol nemenovaný zdroj z komisie, ktorá analyzovala počiatočné neúspechy, najnovší odpal potvrdil, že najpravdepodobnejšou príčinou bola nevhodná "technológia montáže". Ďalší, v poradí už 15. test, by sa mal uskutočniť do konca roka.

Strely Bulava majú mať dosah 8000 kilometrov, pričom môžu byť vybavené až 10 jadrovými hlavicami. Na odpaľovanie majú slúžiť nové jadrové ponorky triedy Borej, ako je Jurij Dolgoruký a Alexander Nevský. V prípade, že by sa strely Bulava neosvedčili, podľa analytikov hrozí, že tieto plavidlá by sa stali zbytočnými.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smer chce mimoriadnu schôdzu NR SR k diaľniciam
<< predchádzajúci článok
Maďarský forint a poľský zlotý sa zhodnotili