Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. júla 2015

Rusko v BR OSN znemožnilo schválenie návrhu rezolúcie o Srebrenici



Na archívnej snímke zo 7. marca 2015 je náhrobný KAMEŇ Muriza Sinanoviča na cintoríne v Potačari na okraji Srebrenice. Sinanovič bol jedným z 8,000 moslimských mužov a chlapcov, ktorí prišli o život počas srebrenickej masakry v roku ...



Zdieľať
Na archívnej snímke zo 7. marca 2015 je náhrobný KAMEŇ Muriza Sinanoviča na cintoríne v Potačari na okraji Srebrenice. Sinanovič bol jedným z 8,000 moslimských mužov a chlapcov, ktorí prišli o život počas srebrenickej masakry v roku 1995. Foto: TASR/AP
New York 8. júla (TASR) - Ruská federácia využila dnes svoje právo veta a v Bezpečnostnej rade OSN zabránila schváleniu kontroverzne vnímaného britského návrhu rezolúcie k 20. výročiu masakry v Srebrenici.


Hlasovanie, ktoré sa pôvodne malo uskutočniť ešte v utorok, odložili kvôli snahe americkej a britskej diplomacie presvedčiť Moskvu, aby v tomto prípade nevyužila právo veta.

Britský návrh rezolúcie, ktorý vyvolal v Belehrade i medzi bosnianskymi Srbmi nevôľu a bol vnímaný ako protisrbský, podporilo v dnešnom hlasovaní desať členov BR OSN, štyria ostávajúci sa hlasovania zdržali, informovali agentúry DPA, Reuters a AP.

Pracovná verzia rezolúcie jednoznačne definovala zločiny spáchané v Srebrenici v roku 1995 ako genocídu voči bosnianskym Moslimom. Vyzývala tiež na pripomínanie si týchto dejinných skutočností, aby sa podobná udalosť už nikdy nezopakovala.

Šéf srbskej diplomacie Ivica Dačič v utorok nevylúčil, že by rezolúcia mohla poslúžiť na vytvorenie predpokladov pre rozpustenie menšej z bosnianskych entít.

Srbský prezident Tomislav Nikolič sa počas uplynulého víkendu obrátil so žiadosťou o veto v BR OSN na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Za masakru v Srebrenici sa už pred Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) zodpovedalo viacero dôstojníkov bosnianskosrbských ozbrojených síl, ako aj niekdajší bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič a vrchný veliteľ Ratko Mladič. V Srebrenici a jej okolí prišlo o život okolo 8000 bosnianskych Moslimov, ktorých páchatelia pochovali vo viacerých masových hroboch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ekonómovia sú stále viac presvedčení, že Grécko eurozónu opustí
<< predchádzajúci článok
PREZIDENT: Prijal organizácie, ktoré sa venujú zdravotne postihnutým