Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. októbra 2014

Ruský rubeľ oslabuje pre sankcie aj silný dolár



Ruský rubeľ neustále oslabuje voči euru aj doláru. Podpísali sa pod to najmä pokles cien ropy na svetových trhoch, kroky Federálneho rezervného systému (Fed), ako ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: flagpedia.net
Bratislava 8. októbra (TASR) – Ruský rubeľ neustále oslabuje voči euru aj doláru. Podpísali sa pod to najmä pokles cien ropy na svetových trhoch, kroky Federálneho rezervného systému (Fed), ako aj ekonomické sankcie voči Rusku. Vo svojom najnovšom komentári to konštatuje vedúci oddelenia menových stratégií v Saxo Bank John Hardy.


Ako uviedol, kurz rubľa voči doláru oslabil na hranicu 40 rubľov za dolár. Od polovice tohto roka ruská mena oslabuje aj voči euru. Aktuálne sa kurz pohybuje na úrovni 50 rubľov za euro.

Podľa Hardyho na oslabovanie ruského rubľa voči hlavným menám vplýva viacero faktorov. Hlavným dôvodom je sila amerického dolára, ktorý posilňuje najmä pre skoré ukončenie programu nákupov aktív americkou centrálnou bankou Fed. "To sa javí ako hrozba globálnej likvidite, obzvlášť v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Tie zvýšili sadzby, aby chránili svoje meny, a sú dvojnásobne ohrozené obrími pôžičkami denominovanými v amerických dolároch, ktoré si bral privátny sektor v čase, keď bola likvidita dolára tak štedrá," konštatoval Hardy.

Druhým faktorom, ktorý sa podpisuje pod oslabovanie rubľa, je pokles ceny ropy v posledných týždňoch. Cena ropy typu Brent totiž klesla od začiatku septembra tohto roka približne o 10 %. "Ruský štátny rozpočet je výrazne závislý od výnosov z vývozu ropy," upozornil Hardy.

Dôvodom oslabovania ruskej meny sú aj sankcie uvalené na Rusko pre situáciu na Ukrajine. "Čo sa týka toku kapitálu, priame investície Západu v Rusku sa skoro zastavili a odlev kapitálu z Ruska je zjavne taký výrazný, že sa ruská centrálna banka začala zaoberať myšlienkou kontroly kapitálu," uviedol Hardy.

Podľa neho by mohol tlak na ruský rubeľ v páre s americkým dolárom povoliť, a to dvoma spôsobmi. "Po prvé celkovým vyrovnaním a uvoľnením napätia v oblasti finančnej, obchodnej aj vojenskej. Po druhé, musí dôjsť k oslabeniu dolára, čo je pravdepodobné iba ak Fed niekedy zistí, že sa sila meny stala hrozbou americkej ekonomike či hrozí deflácia," konštatoval Hardy s tým, že na takýto vývoj je príliš skoro. Predpokladá preto, že kurz rubľa by sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch mohol pohybovať na úrovni 45 rubľov za dolár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia zadržala Františka B., podnikateľa z mafiánskych zoznamov
<< predchádzajúci článok
V Bruseli ocenili slovenského vedca za propagáciu vedy