Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. septembra 2013

Ruský spisovateľ Ivan Sergejevič Turgenev zomrel pred 130 rokmi



Ruský spisovateľ Ivan Sergejevič Turgenev



Zdieľať
Ruský spisovateľ Ivan Sergejevič Turgenev Foto: TASR/Wikipédia
Paríž/Bratislava 3. septembra (TASR) - Ruský básnik a spisovateľ Ivan Sergejevič Turgenev zomrel vo Francúzsku v Paríži. Dnes si pripomenieme 130. výročie jeho úmrtia.


Dielo Turgeneva, realistické s prvkami romantizmu, ovplyvnilo ďalší vývoj ruskej literatúry. Jeho vplyv badať aj v tvorbe slovenských autorov - napríklad u Svetozára Hurbana Vajanského.

Turgenevov otec bol noblesný muž, jeho matka bohatá nešťastná žena, ktorá zrejme pod vplyvom neradostného detstva a manželstva z rozumu despoticky vládla nevoľníkom na svojom panstve v Spasskom.

Ivan Sergejevič Turgenev sa do tejto šľachtickej rodiny ruského dôstojníka Sergeja Nikolajeviča a jeho o šesť rokov staršej manželky Varvary narodil 9. novembra 1818 v ruskom Oriole. Roky 1821-1826 rodina strávila v cudzine. Po návrate prežil svoje detstvo na dedičnom vidieckom panstve v Spasskom - Lutovinove. Do škôl začal chodiť v Moskve, no neskôr ho vzdelávali súkromne. V roku 1833 sa zapísal na filozofickú fakultu Moskovskej univerzity, potom študoval aj na univerzite v Petrohrade. V rokoch 1838-1941 študoval filozofiu a klasickú filológiu v nemeckom Berlíne.

V časopise Sovremennik debutoval v roku 1838 básňou s nádychom romantizmu Večer. Do povedomia kritiky i čitateľov však vstúpil až v roku 1843 až 1846 lyrickými poémami Paraša, Rozhovor, Statkár a Andrej. V roku 1841 sa z univerzitných štúdií vrátil do Ruska a počas rušného spoločenského života sa zoznámil so všetkými významnými ruskými literátmi tej doby. V roku 1847 začali Turgenevovi vychádzať v Sovremenniku jeho poviedky s podtitulom Z poľovníckych zápiskov, ktoré mu priniesli slávu. Dvadsaťpäť krátkych poľovníckych príbehov a zážitkov je kompozične spätých témou života na nevoľníckej dedine. Autor v nich ostro kritizoval sociálny útlak, ktorému protiváhou je poetický opis prírody a vzťahu človeka k nej. Zbierka mu síce priniesla úspech, na druhej strane sa dostal do pozornosti cárskej cenzúry ako odporca nevoľníctva. Za uverejnenie nevhodného nekrológu za Gogoľom si vyslúžil mesačný pobyt vo väzení a rok a pol trvajúci pobyt pod policajným dozorom na panstve v Spasskom.

Neskôr sa vo svojich dielach začal venovať problémom ruskej inteligencie. Prvým z týchto diel bol v roku 1857 román Rudin, v ktorom sa zaoberal zmyslom života a pocitom neuplatnenosti v živote. Vtedajším spoločenským životom sa zaoberal aj v románoch Šľachtické hniezdo, V podvečer a Otcovia a deti. Psychologický román Otcovia a deti je považovaný za vrcholné dielo jeho tvorby a za jedno z najlepších diel 19. storočia. Medzi najznámejšie Turgenevove drámy patria Mesiac na dedine a Večer v Sorrente.

V roku 1843 vystupovala v opere v Petrohrade svetoznáma speváčka Pauline Viardotová (1821-1910). Turgenev sa do nej zaľúbil a láska k nej ho neopustila do konca života. Svoj hlboký vzťah ku speváčke nikdy netajil, ale tajomstvom je zahalené, či Pauline Viardotová opätovala jeho cit. Isté je, že bola jeho múzou a stala sa jeho dedičkou.

Po roku 1847 žil Turgenev striedavo v Rusku a v zahraničí. V rodinnom sídle Viardotovcov pri Paríži vo Francúzsku býval so súhlasom manžela speváčky a tu bola vychovávaná aj jeho nemanželská dcéra Polina, pochádzajúca zo vzťahu s ruskou nevoľníčkou. Priatelil sa s francúzskymi umelcami ako boli Émile Zola a Guy de Maupassant a stal sa nadšeným propagátorom ruskej literatúry v zahraničí. V rokoch 1867-1869 napísal operetné libretá na hudbu Viardotovej. V tomto období vyšiel aj jeho román Dym, novela Brigadír a kratšia próza Nešťastnica. V roku 1877 vydal svoj posledný román Novina.

Dielo Turgeneva, realistické s prvkami romantizmu, ovplyvnilo ďalší vývoj ruskej literatúry. Jeho vplyv badať aj v tvorbe slovenských autorov - napríklad u Svetozára Hurbana Vajanského.

Ivan Sergejevič Turgenev zomrel v Paríži 3. septembra 1883 vo veku nedožitých 65 rokov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Operná megastar Edita Gruberová príde do Košíc
<< predchádzajúci článok
Posledná rozlúčka s Vierou Strniskovou bude v piatok 6. septembra