24hod.sk    Veda

13. januára 2019

Ruským vedcom sa nedarí obnoviť kontrolu nad vesmírnym teleskopom



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Moskva 13. januára (TASR) - Ruským špecialistom sa v nedeľu nepodarilo odstrániť problémy, ktoré im bránia ovládať vesmírny rádioteleskop Spektr-R. Agentúru TASS o tom informoval poradca generálneho riaditeľa Ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) Aleksandr Blošenko.


Spektr-R síce stále vysiela svoj signál, ale vedci ho od piatka nedokážu riadiť.

Ako informovala agentúra TASS, ďalší pokus o opätovné získanie kontroly nad rádioteleskopom je naplánovaný na pondelok.

Predtým sa bude rádioteleskop nachádzať v zóne pozorovania teleskopu na území USA. Ak tamojší teleskop zachytí žiarenie vysielača vedeckých dát z rádioteleskopu, bude to nepriamy dôkaz, že jeho palubné systémy - s výnimkou veliacich - pracujú v súlade s vloženými pokynmi, spresnil Blošenko.

Riaditeľ Astrokozmického centra ruskej Akadémie vied, akademik Nikolaj Kardašov, spresnil, že Spektr-R nereaguje okrem iného aj na povel na aktivovanie antény. Kardašov informoval, že ak sa spojenie so Spektrom-R nepodarí obnoviť, celý projekt bude ukončený.

Zariadenie Spektr-R je súčasťou medzinárodného projektu RadioAstron. Astrofyzikálne pozorovania v jeho rámci sa vykonávajú pomocou pozemných rádiových teleskopov, ktorých je na Zemi viac ako 40, a orbitálneho observatória Spektr-R.

Všetky pozemné teleskopy - ide o sieť teleskopov nachádzajúcich sa v Austrálii, Čile, Číne, západnej Európe, Indii, Japonsku, Južnej Kórei, Mexiku, Rusku, Ukrajine, Južnej Afrike a Spojených štátoch - v rámci programu pozorujú ten istý rádiový zdroj ako družica, pričom v dôsledku veľkého rozpätia interferometra (teda vzdialenosti družice a pozemnej antény) dosahujú veľmi vysoké rozlíšenie. Spektr-R v spolupráci s pozemnými rádioteleskopmi mal dosahovať 30- až 50-krát lepšie výsledky než rádioteleskopy v čase začiatku jeho misie.

Družicu Spektr-R vypustili v roku 2011 a svoju odhadovanú životnosť prekročila už o tri roky. Podľa portálu Kosmonautika.cz bola skonštruovaná tak, aby mohla študovať jadrá galaxií, superhmotné čierne diery, magnetické polia, gravitačné pole Zeme, kozmické žiarenie, môže detekovať rôzne kozmologické efekty, prejavy temnej hmoty a temnej energie, ale aj študovať oblasti formovania nových hviezd a planetárnych sústav. Jej úlohou bolo aj určovať vzdialenosti pulzarov (vrátane rýchlosti ich rotácie) a ďalších galaktických rádiových zdrojov. Mala sa venovať aj monitorovaniu slnečného vetra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/ruskym-vedcom-sa-nedari-obnovit-kontrolu-nad-vesmirnym-teleskopom-cl645722.html