Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. mája 2015

RUSNÁK: Nová energetická charta pomôže bezpečnosti a stabilite



Stabilitu nielen v Európskej únii, ale do budúcnosti aj v ďalších krajinách, najmä v regióne Blízkeho východu a Afriky by mala zabezpečiť nová Medzinárodná energetická ...



Zdieľať
Foto: Ilustračné foto: TASR/AP
Bratislava 13. mája (TASR) – Stabilitu nielen v Európskej únii, ale do budúcnosti aj v ďalších krajinách, najmä v regióne Blízkeho východu a Afriky by mala zabezpečiť nová Medzinárodná energetická charta. Ako povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave generálny tajomník Energetickej charty (ECH) Urban Rusnák, má nastaviť jednotné pravidlá na energetickom trhu, ktoré reflektujú na súčasnú energetickú situáciu.


"Nastavuje parametre jednotného technického a právneho prostredia vo viac ako 50 štátoch na udržateľnú spoluprácu v oblasti energetiky. Zabezpečiť má energetickú stabilitu v Európskej únii a v ďalších členských štátoch," povedal Rusnák.

Charta by sa postupne mala rozšíriť aj na ďalšie krajiny Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Podľa Rusnáka by pomohla zastaviť migráciu z krajín Blízkeho východu a Afriky. "Jediným strednodobým a dlhodobým riešením tohto problému je zvýšiť a zlepšiť podmienky pre spoluprácu a život v týchto krajinách. Prístup k moderným energetickým zdrojom je základ akéhokoľvek ekonomického rozvoja týchto krajín," myslí si.

Obnovená charta nastaví parametre právneho prostredia krajinám, ktoré produkujú energiu, zabezpečujú jej tranzit a tiež tým, ktoré sú spotrebiteľmi energií. Doplní Európsku energetickú chartu z roku 1990. "Rozširuje geografický koncept. Nebude sa vzťahovať už len na euroáziu, ale bude prijatá ako jeden zo základných elementov globálnej energetickej architektúry pre 21. storočie. Veríme, že aj z hľadiska energetickej bezpečnosti dokument odráža záujmy krajín," povedal dnes Rusnák a doplnil, že Európska únia sa pozerá aj na južný koridor ako potenciálny zdroj nových dodávok plynu, ktoré by pomohli rozložiť stále pomerne vysokú závislosť predovšetkým regiónu juhovýchodnej a východnej časti EÚ od jediného dodávateľa plynu, ktorým je Gazprom a Ruská federácia.

Slovensko sa snaží o zvýšenie transparentnosti, ktorá je v línii vlády SR v snahe znížiť závislosť investorov od tzv. schránkových firiem. "Chceme dosiahnuť štandard, ktorý bude transparentnejší a umožní vládam mať viac vedomostí o firmách, cez ktoré tečú investície do energetickej oblasti. Ak investori nebudú z členských štátov ECH, znížia sa aj ich možnosti využívať arbitráž v prípade sporov," objasnil generálny tajomník ECH.

Prijatie novej medzinárodnej charty sa očakáva na budúci týždeň 20. a 21. mája na konferencii v holandskom Haagu. ECH v súčasnosti združuje viac ako 50 krajín vrátane 28 členských štátov Európskej únie a takmer 30 pozorovateľských krajín zo všetkých kontinentov. Založená bola v roku 1990. Zakladajúcim členom bolo aj bývalé Československo a SR je viazaná zmluvou k energetickej charte od roku 1995.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
UK: Vynovené manželské internáty sú pripravené ubytovávať študentov
<< predchádzajúci článok
NATO plánuje civilnú operáciu v Afganistane po výcvikovej misii