Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

07. februára 2011

S hospodárskou krízou pokleslo množstvo odpadov v SR



Hospodárska kríza sa podpísala pod pokles odpadov na Slovensku, čo súvisí so znížením výrobnej produkcie. Vyplýva to zo Správy o stave životného prostredia v SR, ...



Zdieľať
odpad Ilustračné foto SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) - Hospodárska kríza sa podpísala pod pokles odpadov na Slovensku, čo súvisí so znížením výrobnej produkcie. Vyplýva to zo Správy o stave životného prostredia v SR, ktorú každoročne vydáva ministerstvo životného prostredia. "V porovnaní s rokom 2008 predstavuje medziročný pokles hlásených odpadov o cca 26 percent. Mierny pokles nastal aj pri vznikajúcich množstvách komunálneho odpadu, a to cca o 2,5 percenta," uviedla hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.


Výrazný pokles eviduje ministerstvo životného prostredia pri elektrických a elektronických zariadeniach
Kým v roku 2008 bolo uvedených na slovenský trh 60 661 ton elektrozariadení, v roku 2009 nastal pokles o štvrtinu na 45 465 ton. Postupne klesá aj celkové množstvo odpadov na jedného obyvateľa za rok, a to z 2,7 tony v roku 2006 na takmer 1,5 tony na obyvateľa v roku 2009. Podľa envirorezortu bolo na Slovensku v roku 2008 vyprodukovaných 332 kilogramov komunálneho odpadu na obyvateľa, čo je o 192 kilogramov menej ako je priemer Európskej únie.

Ilustračné foto SITA/Michal BurzaV produkcii odpadov zaznamenala najväčší prepad z hľadiska celkového vzniku odpadov priemyselná výroba
V porovnaní s rokom 2008 je to až o 45 percent menej. Za ním nasleduje odvetvie umenia, zábavy a rekreácie (77 percent) a sektor administratívnych a podporných služieb (48 percent). Ministerstvo životného prostredia využíva pri spracovaní údajov o vzniku a spôsoboch nakladania s odpadmi Regionálny informačný systém o odpadoch (RISO). Výnimkou je len štatistika o komunálnych odpadoch, ktorú od roku 2003 zabezpečuje Štatistický úrad Slovenskej republiky.

V súčasnosti sa na monitoring vzniku odpadov využívajú dva spôsoby
Podľa prvého sa do štatistiky uvádza celkové množstvo vzniknutých odpadov na základe hlásení pôvodcov odpadov. Druhý spôsob sleduje množstvo odpadov, ktoré boli umiestnené na trh – pôvodcovia odpadov ich musia podľa zákona o odpadoch ponúknuť na zhodnotenie alebo zneškodnenie osobám na to oprávneným. Tento spôsob má z hľadiska rozvoja infraštruktúry odpadového hospodárstva vyššiu vypovedajúcu hodnotu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koalícia sa dohodla na riešení dvojakého občianstva
<< predchádzajúci článok
Maďarsko pripraví zmeny v mediálnom zákone do konca týždňa