Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. mája 2007

S Iránom sme strategickí partneri, tvrdí Lukašenko



V bieloruskom Minsku sa v pondelok stretli iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád a bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Stretnutie vzbudilo pozornosť v mnohých svetových metropolách, keďže ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - V bieloruskom Minsku sa v pondelok stretli iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád a bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Stretnutie vzbudilo pozornosť v mnohých svetových metropolách, keďže obaja politici patria k najkontroverznejším postavám súčasnej svetovej politiky. Lukašenka kritizujú za potláčanie ľudských práv a tvrdé zásahy proti opozícii, z Ahmadínedžáda má medzinárodné spoločenstvo strach najmä pre iránsky jadrový program a ostré výroky na adresu Izraela.

Lukašenko po rokovaní s Ahmadínedžádom v pondelok v priamom prenose bieloruskej televízie vyhlásil, že jeho krajina je pripravená spolupracovať s Iránom vo všetkých oblastiach. "Bielorusko a Irán sú subjektmi medzinárodného práva. Pre Bielorusko a Irán neexistujú žiadne zakázané témy. Sme pripravení spolupracovať vo všetkých oblastiach," povedal Lukašenko. Na rokovaní s iránskym prezidentom vyhlásil, že vzťahy medzi Iránom a Bieloruskom "dosiahli úroveň strategického partnerstva".

Ahmadínedžáda ráno vítala pri príchode do sídla bieloruského prezidenta v Minsku čestná stráž. Podľa prezidentovej tlačovej služby zložil Ahmadínedžád hneď na úvod rokovaní Lukašenkovi poklonu, keď ho označil za jedného zo svojich najbližších priateľov. "Z dlhodobej perspektívy máme obrovský potenciál (na spoluprácu)," vyhlásil iránsky prezident po rokovaní. Posilňovanie vzťahov medzi Bieloruskom a Iránom podľa neho podporuje regionálnu a globálnu bezpečnosť.

Súčasťou dvojdňovej návštevy iránskeho prezidenta v Bielorusku budú aj krátke návštevy v niektorých bieloruských podnikoch. Podľa bieloruského ministerstva zahraničných vecí je hlavným účelom Ahmadínedžádovej návštevy posilniť vzťahy medzi oboma krajinami v oblasti energetiky, obchodu a vedeckého výskumu. Súčasťou iránskej delegácie sú aj ministri zahraničných vecí a obchodu, niekoľko poslancov iránskeho parlamentu a podnikateľov.

Lukašenko, ktorý v novembri navštívil Irán, je na Západe označovaný za posledného diktátora v Európe, pretože potláča oponentov vlády a nezávislé médiá. Ahmadínedžád je so Západom v spore pre iránsky jadrový program, ktorý je podľa Spojených štátov a ďalších krajín zásterkou pre snahu o vývoj atómových zbraní. Lukašenka počas jeho novembrovej návštevy Iránu označil Ahmadínedžád za "statočného a mocného" lídra odporcov americkej politiky. Na Irán sú uvalené sankcie Bezpečnostnej rady OSN, pretože odmieta zastaviť práce na obohacovaní uránu. Lukašenko a ďalší bieloruskí predstavitelia majú zakázané cestovanie do Spojených štátov a Európskej únie.

Pred rokom bol na návšteve Bieloruska venezuelský prezident Hugo Chávez, ktorý je taktiež hlasným kritikom USA. Bielorusko bolo prvou zastávkou na jeho ceste, počas ktorej navštívil aj Rusko, Irán a Vietnam.

Irán a Bielorusko patria ku krajinám najčastejšie kritizovaným zo strany Západu. Irán najmä za sporný jadrový program, Bielorusko zasa za potláčanie ľudských práv. Obavy medzinárodného spoločenstva vzbudzuje aj plánovaná spolupráca týchto krajín vo vojenskej oblasti, na ktorej sa dohodli ministri obrany Bieloruska a Iránu krátko po minuloročnej návšteve Lukašenka v Teheráne. Bielorusko napriek varovaniam Západu obchoduje s Iránom okrem iného aj v oblasti zbrojného priemyslu.

SITA, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hrušovský za podpredsedu KDH navrhol Andreja Ďurkovského
<< predchádzajúci článok
Dojča, ktoré zomrelo v januári, nebolo týrané ani zanedbávané