Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júna 2010

S pomocou Grécku nesúhlasí 70 % SlovákovVäčšina Slovákov nesúhlasí s finančnou pomocou Grécku. Až sedem z desiatich opýtaných sa v prieskume agentúry TNS SK vyjadrilo, že nesúhlasí s tým, aby Slovensko Grékom ...Zdieľať
grecko eu Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Väčšina Slovákov nesúhlasí s finančnou pomocou Grécku. Až sedem z desiatich opýtaných sa v prieskume agentúry TNS SK vyjadrilo, že nesúhlasí s tým, aby Slovensko Grékom pomohlo. Len necelá štvrtina, konkrétne 23,2 % obyvateľov Slovenska zdieľa názor, že Grécku treba pomôcť. Až štyri pätiny obyvateľov Slovenska si pritom myslí, že Slovensko nemá takú vysokú životnú úroveň, aby mohlo pomáhať iným štátom a tri štvrtiny respondentov sa domnieva, že kvôli podpore krajiny, ktorá potrebuje finančnú, prípadne inú pomoc, sa ostatné krajiny eurozóny ešte viac zadlžia.

S finančnou pomocou Grécku nesúhlasia vo väčšej miere ľudia vo veku 40 až 49 rokov, obyvatelia Trnavského kraja a tiež respondenti z najmenších obcí a veľkých miest. Naopak, s pomocou gréckej ekonomike súhlasia v porovnaní s celoslovenským priemerom skôr obyvatelia Trenčianskeho kraja, ľudia 30 až 39 roční, respondenti s vyšším vzdelaním a obyvatelia z miest s počtom obyvateľov od 20 000 do 99 999.

Viac ako polovica, konkrétne 56,6 % opýtaných pritom nesúhlasí s výrokom, že poskytovať finančnú pôžičku inému štátu je výhodné a 83,5 % Slovákov predpokladá, že Slovensko by malo požičať iba takému štátu, ktorý následne zavedie prísne šetriace opatrenia. Až 87,7 % opýtaných si tiež myslí, že aj napriek tomu, že je Slovensko súčasťou eurozóny, malo by v prvom rade prihliadať na záujmy svojich občanov. Podľa 62 % respondentov by všetky krajiny eurozóny mali pomôcť tej z nich, ktorá sa dostane do finančných, prípadne iných problémov.

Tí respondenti, ktorí si myslia, že je v prípade núdze výhodné poskytnúť pôžičku inému štátu a že krajiny eurozóny by mali pomáhať tej z nich, ktorá sa dostane do problémov, zároveň súhlasia s poskytnutím finančnej pomoci Grécku. "Naopak, tí, ktorí nesúhlasia s pôžičkou Grécku, sa zároveň domnievajú, že Slovensko nemá takú vysokú životnú úroveň, aby mohlo pomáhať ostatným štátom, a že by malo prihliadať predovšetkým na záujmy svojich občanov," uvádza TNS SK v správe z prieskumu.

Agentúra TNS SK realizovala prieskum, ktorý zisťoval názory obyvateľov Slovenska na pomoc gréckej ekonomike, v máji tohto roku na reprezentatívnej vzorke 988 respondentov starších ako 18 rokov. TNS pôsobí v oblasti poskytovania marketingových informácií. Skupina TNS patrí do siete Kantar Group. Spoločnosť TNS SK poskytuje svoje služby od roku 1995.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Verejný dlh SR bol vlani v únii siedmy najnižší
<< predchádzajúci článok
Marek Jankovič novým prezidentom Allianz - SP

S pomocou Grécku nesúhlasí 70 % Slovákov - diskusné fórum čitateľov