Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. októbra 2013

S voľbou šéfov samosprávnych krajov poradí volebná kalkulačkaSlovákom, ktorí sa nevedia rozhodnúť, koho z kandidátov na posty šéfov samosprávnych krajov si v nadchádzajúcich voľbách vyberú, môže pomôcť volebná kalkulačka. Túto webovú aplikáciu na adrese ...Zdieľať
Bratislava 31. októbra (TASR) - Slovákom, ktorí sa nevedia rozhodnúť, koho z kandidátov na posty šéfov samosprávnych krajov si v nadchádzajúcich voľbách vyberú, môže pomôcť volebná kalkulačka. Túto webovú aplikáciu na adrese volebnakalkulacka.sk spustilo občianske združenie KohoVolit.eu.


"Na základe odpovedí na dvadsať otázok o tom, kam by sa mal kraj uberať, vypočíta, s ktorým kandidátom sa volič najviac zhoduje," povedal spolutvorca kalkulačky Jaroslav Semančík. Podobné kalkulačky podľa neho združenie vytvára pravidelne, pred nedávnymi parlamentnými voľbami v Českej republike ju podľa združenia využilo viac než milión ľudí.

Volebná kalkulačka má byť jednoduchou a rýchlou cestou ako získať prehľad o postojoch kandidátov ku konkrétnym témam. Rovnaké otázky boli predtým rozoslané kandidátom na župana a ich odpovede uložené. Týkajú sa oblastí, o ktorých kraj priamo rozhoduje – dopravy, zdravotníctva, školstva či rozdeľovania verejných peňazí. "Namiesto všeobecných vyhlásení vo volebných programoch o tom, že všetko by sa malo zlepšiť, sme sa zamerali na konkrétne opatrenia, ktoré môže župan zo svojej pozície priamo ovplyvniť," zdôraznil Semančík.

Každý kto kalkulačku vyskúša, získa percentuálnu zhodu s jednotlivými kandidátmi a možnosť podrobne porovnať svoje odpovede s odpoveďami ktoréhokoľvek kandidáta a prečítať si jeho prípadné zdôvodnenie. Otázky boli rozoslané všetkým kandidátom, do dnešného dňa odpovedala takmer tretina z nich. „Ako môžu kandidáti na župana očakávať od ľudí účasť vo voľbách, keď sami neberú voľby vážne?“ neskrýva rozčarovanie Semančík. Verí, že ďalšie vyplnené dotazníky od kandidátov ešte prídu. Do kalkulačky budú priebežne pridávané.

KohoVolit.eu je nestranícke občianske združenie, ktoré funguje od roku 2006. Jeho základným cieľom je rozvoj demokracie. Venuje sa najmä kontrole práce volených zástupcov, zvyšovaniu informovanosti voličov a otvoreným dátam.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. BELICA: Finančná rezerva umožní väčšie investície
<< predchádzajúci článok
Filipíny zasiahol tajfún Krosa, evakuovali tisíce ľudí