Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. apríla 2014

Sad Janka Kráľa opäť skrášli kvetinové rozárium, sadia tu 1500 ruží



Na snímke začatie výsadby 1500 ruží v obnovenom Rozáriu v Sade Janka 14. apríla 2014 v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke začatie výsadby 1500 ruží v obnovenom Rozáriu v Sade Janka 14. apríla 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 14. apríla (TASR) – Výsadbou asi 1500 ruží začali dnes obnovovať rozárium v bratislavskom Sade Janka Kráľa. Nahrádzajú nimi niektoré kvetinové plochy v blízkosti sochy Janka Kráľa, kde doteraz boli vysadené letničky.


V minulosti sa v parku nachádzalo slávne rozárium, v ktorom bolo okolo 500 druhov ruží. Po 80 rokoch dochádza opäť k jeho obnove a zákonom chránený prvý verejný park v strednej Európe bude čoskoro ešte krajší. Špecializovaná firma vysadí na ploche 450 štvorcových metrov jedenásť rôznych kultivarov červených, bielych, ružových, žltých a oranžových ruží, vysokých 60 až 80 centimetrov. Sú odolné voči hubovým chorobám, čím sa výrazne zníži počet postrekov počas údržby.

"S vysadením ruží sme sa zaoberali už dlhšie. Sú to ruže imúnne voči škodcom a iným parazitom, dúfam, že aj voči návštevníkom," uviedol na stretnutí s novinármi petržalský starosta Vladimír Bajan.

Podľa neho najmä v letnom období uvažujú o zvýšení ochrany kvetinového priestoru hliadkou mestskej polície počas kultúrneho leta či podujatí v susednej Inchebe. Závisí aj od návštevníkov, ako bude samospráva postupovať vo výsadbe celkového množstva 5000 plánovaných ruží. "Verím, že sme sa v mentálnej výchove posunuli ďalej a ľudia budú mať záujem, aby bol park pekný, kvetinový," dodal Bajan.




Park pre širokú verejnosť

Na snímke začatie výsadby 1500 ruží v obnovenom Rozáriu v Sade Janka 14. apríla 2014 v Bratislave. Na snímke starosta mestskej časti Bratislava - Petržalka Vladimír Bajan. Foto: TASR/Martin Baumann
Sad Janka Kráľa bol založený v rokoch 1774-76 s myšlienkou vytvoriť prvý park pre širokú verejnosť. Vznikol na pravom brehu Dunaja na ploche lužného lesa, postupne bol upravovaný a jeho dnešná podoba je z roku 1839. Vplyvom barokového klasicizmu sa vytvorila osemramenná hviezdica priesekov, pozdĺž ktorých sa neskôr vysadili stromoradia. Podľa usporiadania chodníkov park pomenovali Sternallee (Hviezdicová aleja) a aleje nazvali podľa druhu stromov - jelšová, topoľová, javorová, vŕbová, jaseňová, brestová.

V 70. rokoch 20. storočia prešiel sad veľkou rekonštrukciou. Odborníci odstránili divorastúce kroviny, čím sa vizuálne park otvoril a vynikli mohutné stromy tvoriace jeho kostru. V sade sú charakteristické veľkopriestorové prírodné interiéry. Mohutné vzácne stromy a etážové kroviny dopĺňa drobná architektúra. Typickým prvkom sú oddelené malé priestory kruhovitého tvaru ozdobené prvkami zverokruhu. Tento prvok vytvára dôverné prostredie k oddychu i k rozhovorom. Kruhy sú doplnené výsadbou letničiek.

V roku 2006 sa uskutočnila výrazná revitalizácia parku. Odstránili vyše 200 chorých drevín, ktoré ohrozovali návštevníkov a rovnaký počet drevín vysadili. Pribudli aj nové druhy.

Sad Janka Kráľa je atraktívny prírodný priestor pri Dunaji, medzi Mostom SNP a Starým mostom, v blízkosti obchodného centra, Divadla Aréna a dvoch reštaurácií. Park má kultúrno-spoločenskú funkciu, je oddychové a stretávacie miesto. Vytvára oázu pokoja a zároveň slúži na športové aktivity pre školskú mládež aj dospelých, organizované rôznymi občianskymi združeniami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Militanti zastrelili v Pakistane dvoch vodičov z konvoja NATO
<< predchádzajúci článok
Po Kataríne sa zľahla zem, odišla z domu a nepovedala kam