Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. januára 2012

Šance na prežitie nezvestných z výletnej lode sú mizivé



Šance na prežitie nezvestných z výletnej talianskej lode Costa Concordia, ktorá po náraze na útesy v piatok v neskorých hodinách stroskotala pri toskánskom ostrove Giglio, sú mizivé. „Je na to niekoľko dôvodov, ...



Zdieľať
costa concordia Šance na prežitie nezvestných z výletnej talianskej lode Costa Concordia, ktorá po náraze na útesy v piatok v neskorých hodinách stroskotala pri toskánskom ostrove Giglio, sú mizivé.


„Je na to niekoľko dôvodov, predovšetkým podchladenie. Ak je kabína alebo priestor zaplavený, aj keď tam je vzduch, väčšina podľahne v studenej vode problémom z hypotermie,“ uviedol predseda potápačskej spoločnosti Lifeguard Systems Butch Hendrick, ktorého cituje CNN. Na otázku, či je ešte vôbec možné niekoho zachrániť, reagoval záporne. „Je mi ľúto, že to musím povedať, ale nemyslím si to. Je mi to ľúto.“

Nešťastie si zatiaľ vyžiadalo 11 obetí, mnohí pritom spochybňujú postup kapitána Francesca Schettina, ktorý čelí žalobe za zabitie, potopenie lode a jej opustenie, aj keď na palube ešte boli pasažieri, uviedol to prokurátor Francesco Verusio. Súd ho včera prvýkrát vypočul a rozhodol o predĺžení jeho väzby.

„Som absolútne šokovaná. Šokovaná z jeho správania. Pre nás ako cestujúcich, ktorí sme boli úplne závislí od toho, ako riadil loď on a ostatní dôstojníci, je to alarmujúce,“ reagovala jedna z cestujúcich Alex Beach z Nového Mexika, ktorá sa zachránila aj s manželom.

Z časti konverzácie medzi Schettingom a talianskou pobrežnou strážou, ktorú priniesol taliansky denník Corriere della Sera, vypovedal kapitán rozporuplne o tom, čo sa dialo pri potápaní lode.

Cestujúci opisujú evakuáciu ako chaotickú a neuveriteľnú. Lauren Moore z Bowling Green v Kentucky povedala, že mnohé záchranné člny už boli plné, keď sa dostala na hornú palubu. „Ľudia plakali, boli hysterickí, tlačili sa, kričali jeden na druhého. Každý sa snažil dostať do člnov,“ povedala Lauren, ktorá sa zachránila aj s manželom.

Najprv Schettino povedal hliadke, že loď opustil, vyplýva z prepisu komunikácie. Keď však cez vysielačku člen pobrežnej stráže jeho postup spochybnil, kapitán otočil a povedal, že loď neopustil, ale v bode nárazu na podmorský útes ho z plavidla „vyhodilo do vody.“

Talianska pobrežná stráž potom oficiálne vyzvala Schettinga, aby sa na palubu vrátil. „Choďte na palubu. To je rozkaz,“ znie prepis. „Deklarovali ste Opustiť loď. Teraz preberám velenie. Vráťte sa na palubu, je to jasné?“

Záchranári našli v utorok ďalších päť tiel, čím sa počet obetí zvýšil na jedenásť, zatiaľ však stále nie je jasné, koľkí sú nezvestní. Na palube Costa Concordia bolo zhruba 4200 ľudí, asi 3200 cestujúcich a tisíc členov posádky, z nich väčšina sa bezpečne dostala na breh.

V utorok ešte pred nájdením piatich obetí úrady potvrdili 29 nezvestných, 14 Nemcov, šesť Talianov, štyroch francúzskych občanov, dvoch Američanov a po jednom z Maďarska, Indie a Peru. Zatiaľ isté nepresnosti v počte nezvestných oznámilo nemecké ministerstvo zahraničných vecí, jeden zo zoznamu nezvestných bol medzi včera nájdenými obeťami, úrady však zatiaľ jeho národnosť nespresnili.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spoluzakladateľ Yahoo odchádza z vedenia firmy
<< predchádzajúci článok
Fond národného majetku stále nemá nového šéfa