Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. januára 2017

Sankcie proti Rusku sa po nástupe D.Trumpa ako prezidenta môžu zrušiť



Ruský prezident V. Putin a novozvolený prezident USA D. Trump (kombosnímka)



Zdieľať
Ruský prezident V. Putin a novozvolený prezident USA D. Trump (kombosnímka) Foto: TASR/AP
Bratislava 7. januára(TASR) - Ekonomické sankcie proti Rusku sa môžu po nástupe Donalda Trumpa do funkcie amerického prezidenta zrušiť. Povedal to v rozhovore pre TASR český bezpečnostný analytik Lukáš Visingr.


Americká zahraničná a bezpečnostná politika sa za Trumpa zmení od základov. V prvom rade voči Rusku. Očakávam, že Trump ponúkne Vladimírovi Putinovi nejakú geopolitickú dohodu. Stav ruskej ekonomiky nie je ideálny a Putin by si veľmi želal zrušenie ekonomických sankcií. To mu Trump ponúkne v rámci ich dohody. Putin potrebuje Západ ako spojenca. V súčasnosti proti islamizmu a výhľadovo aj proti Číne,“ zdôraznil Visingr, ktorý očakáva, že v rámci dohody povie Trump Putinovi, aby zabudol, že existuje Pobaltie. „Litva, Lotyšsko a Estónsko sú členmi Severoatlantickej aliancie (NATO) a v nich nebude ruský vplyv. Počítam, že Trump prenechá Putinovi ako zónu vplyvu celé územie bývalého Sovietskeho zväzu okrem pobaltských štátov. Trump je obchodník a chápe princíp niečo za niečo. Zároveň však bude očakávať, že Rusko sa nebude miešať do Latinskej Ameriky, pretože to je tradičná zóna záujmu USA,“ vysvetlil Visingr.

Podľa Visingra bude dôležité, ako sa rozhodne Putin a či bude chcieť uzavrieť dohodu s novým americkým prezidentom. „Pokiaľ sa s Trumpom dohodne, bude to dobré. Pokiaľ nie, môže sa situácia zhoršiť. O Trumpovi je známe, že nie je moc trpezlivý a neopakuje ponuky. Putinovo nie môže vziať ako urážku a potom by sa rusko-americké vzťahy mohli ešte viac zhoršiť,“ očakáva český analytik.

Nástup Trumpa znamená pre EÚ, že sa musí v bezpečnostných otázkach spoliehať čoraz viac na seba a nielen na NATO. „Trump nehovorí nič iné než americkí politici a generáli za posledných 15 rokov. Rozdiel je v tom, že to pomenúva svojim typickým drsným a prostorekým spôsobom. Nie je už viac možné a udržateľné, aby USA financovali tri štvrtiny rozpočtu NATO, keď EÚ má viac obyvateľov a vyšší hrubý domáci produkt ako USA. Pritom za studenej vojny išli pol na pol. Členské krajiny EÚ budú musieť do svojej obrany a bezpečnosti investovať omnoho viac financií,“ dodal Visingr.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Česku sa pracuje na automatickom riadení vlakov
<< predchádzajúci článok
Svetový dlh vzrástol za 9 mesiacov 2016 o viac než 10 biliónov USD