Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. decembra 2017

Sankcie uvalené voči KĽDR porušilo takmer 50 krajín, tvrdia expertiIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Soul 7. decembra (TASR) - Desiatky krajín porušili sankcie uvalené na KĽDR, uviedol vo svojej najnovšej štúdii Inštitút pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť (ISIS), expertná skupina so sídlom vo Washingtone. Informoval o tom vo štvrtok juhokórejský denník The Korea Herald.


Medzinárodné sankcie uvalené na Pchjongjang Bezpečnostnou radou OSN medzi marcom 2014 a septembrom 2017 porušilo "na rozličnej úrovni" celkovo 49 krajín vrátane Číny, Nemecka, Brazílie, Indie či Francúzska. Určitú formu vojenskej výmeny uskutočnilo s KĽDR 13 krajín vrátane Kuby, Iránu, Mjanmarska a Sýrie.

Severná Kórea "často spolupracuje alebo inak využíva štáty so slabou alebo neexistujúcou kontrolou exportu a vyzbrojovania", uvádza sa v štúdii. Severokórejský režim sa pritom zameriava na krajiny s "vysokou mierou korupcie", dodáva ISIS.

"V niekoľkých prípadoch tieto prevažne nedemokratické režimy dostali od Severnej Kórey vojenský výcvik, iné zase od KĽDR prijali alebo tam exportovali vybavenie súvisiace s armádou," tvrdí expertná skupina. Všetky krajiny na zozname okrem piatich poskytli podporu severokórejským krycím organizáciám alebo importovali sankcionované položky.

Dvadsať krajín bolo obvinených z maskovania národnej registrácie severokórejských lodí, čo umožnilo prepravu tovaru medzi KĽDR a zahraničnými destináciami.

Správa ISIS prichádza v čase, keď medzinárodné spoločenstvo rozširuje svoju podporu sankciám voči KĽDR a keď sa Čína začína prikláňať na stranu ich implementácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Maďarsku funguje iba pár online platforiem kolektívneho financovania
<< predchádzajúci článok
OĽaNO vyzýva Kisku,aby vrátil zákon o doplnkových ordinačných službách

Sankcie uvalené voči KĽDR porušilo takmer 50 krajín, tvrdia experti - diskusné fórum čitateľov