Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júna 2015

Sarkozy ostro kritizoval návrhy Bruselu na povinné kvóty pre utečencov



Nicolas Sarkozy, archívne foto.



Zdieľať
Nicolas Sarkozy, archívne foto. Foto: TASR/AP Photo
Brusel/Paríž 19. júna (TASR) - Bývalý francúzsky prezident a súčasný vodca francúzskej pravicovej opozície Nicolas Sarkozy ostro kritizoval návrh Európskej komisie (EK) týkajúci sa distribúcie nelegálnych prisťahovalcov prostredníctvom povinných kvót medzi členské štáty EÚ.


Sarkozy vo štvrtok večer v rámci stretnutia so sympatizantmi strany Republikáni (bývalá Únia pre ľudové hnutie) upozornil, že sa rozhodne stavia proti prijímaniu nových nelegálnych prisťahovalcov v krajinách únie.

"Videl som už veľa absurdných návrhov, ale tento predstihuje všetky," povedal francúzsky exprezident. Upozornil, že namiesto toho, aby exekutíva EÚ navrhla znížiť počet nelegálnych prisťahovalcov, snaží sa o prerozdelenie tých, ktorých "nedokážeme integrovať".

Zámery EK porovnal k situácii, keď príde vodoinštalatér opraviť rozbité potrubia v zaplavenom byte a namiesto toho, aby opravil poruchu, prerozdelí vodu do všetkých miestností v byte.

"Inštalatér príde a povie: Mám riešenie, nechajme polovicu vody v kuchyni, štvrtinu v jedálni, štvrtinu v rodičovskej izbe, a keď to nestačí, tak aj v detskej izbe," opísal Sarkozy situáciu zo svojho pohľadu.

Podľa údajov Európskej únie od začiatku tohto roka vstúpilo na jej územie vyše 100.000 nelegálnych prisťahovalcov, takmer 60.000 z nich sa vylodilo na území Talianska po prekročení Stredozemného mora.

V dôsledku narastajúceho počtu prisťahovalcov a obetí z ich radov vo vodách Stredozemného mora Európska komisia navrhla plán povinných kvót medzi členské štáty únie.

Iniciatíva EK má podporu zo strany krajín najviac postihnutých migráciou, ako je Taliansko, Nemecko, Rakúsko alebo Švédsko. Na druhej strane návrhy Bruselu narážajú na odpor Veľkej Británie a tiež stredoeurópskych a východoeurópskych krajín únie a spôsobujú nárast nálad nevraživosti verejnosti voči prisťahovalcom.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gurría: Boj Slovenska s daňovými únikmi je príkladom pre iné krajiny
<< predchádzajúci článok
Euroskupina môže v pondelok riešiť ako ďalej v prípade bankrotu Grécka